30 września weszły w życie przepisy zmieniające rozporządzenie ministra spraw zagranicznych w sprawie obwodów głosowania za granicą.
"Nowelizacja tworzy nowe obwody głosowania w tych okręgach konsularnych, w których jest to zasadne ze względu na zwiększone zainteresowanie wyborców zgłoszeniem się do spisów sporządzanych przez konsulów. Dodatkowe obwody głosowania powstaną w: Amsterdamie, Lizbonie, Hamburgu, Dortmundzie, Stuttgarcie, Zurychu, Bedford i Manchesterze" – przekazało w sobotnim komunikacie MSZ.
Na skutek nowelizacji globalna liczba obwodów głosowania w tegorocznych wyborach i referendum ogólnokrajowym wzrośnie do 410, czyli będzie o blisko 30 proc. większa niż w wyborach parlamentarnych w 2019 r.
Resort spraw zagranicznych przekonuje, że wejście w życie nowelizacji umożliwi wyborcom rejestrowanie się przez e-Wybory w spisach sporządzanych dla nowych obwodów.
Wybory parlamentarne i referendum
Decyzją prezydenta Andrzej Dudy wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października. Polacy wybiorą w nich 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję.
Wraz z wyborami parlamentarnymi zostanie zorganizowane referendum, w którym padną cztery pytania:
- Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Czytaj też:
"Marsz miliona serc" może zmienić wynik wyborów? Polacy zabrali głosCzytaj też:
Konwencja PiS w Katowicach. Znamy szczegóły