– Onkologia to kluczowa dziedzina dla Polski. Wiemy, że choroby kardiologiczne i onkologiczne to te schorzenia, na które siedmiu na dziesięciu Polaków umrze. Onkologia ma ogromny potencjał poprawy, dlatego że wykrywanie i przeżycie pięcioletnie nie jest na takim poziomie jak chcielibyśmy. Chcemy, zgodnie z expose pana premiera Mateusza Morawieckiego, stworzyć narodowy instytut onkologii pozwalający na lepsza koordynację i wczesne wykrywanie nowotworów, na które najczęściej umierają Polacy – powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Łukasz Szumowski.
I dodaje: – Będziemy przeglądali koszyk świadczeń i taryfikację. Onkologia i kardiologia są priorytetem. Zaczynamy te prace, do końca roku chcemy mieć odpowiedź na zmiany taryfikacji. Wiem, że są dziedziny w kardiologii, które z założenia są deficytowe i tak nie powinno być. To będziemy zmieniali. Na pewno te środki pojawią się i będą wydawane w sposób racjonalny. Nowe, innowacyjne terapie będą mieć szansę na finansowanie, jeśli przejdą evidence base, jeżeli przejdą przez sito racjonalnego wydawania środków publicznych. Nowe, innowacyjne terapie będą mieć szansę na finansowanie, jeśli przejdą evidence base, jeżeli przejdą przez sito racjonalnego wydawania środków publicznych.
Według raportu NIK, najgroźniejsze dla mężczyzn są rak płuca i jelita grubego oraz rak prostaty i pęcherza moczowego. Dla kobiet natomiast rak piersi i jajnika. W Polsce co roku z powodu nowotworów umiera ponad 100 tysięcy osób. Nasz kraj, to obok Chorwacji oraz Węgier, jedno z trzech państw UE z największą umieralnością na raka.