Jak ujawnił portal RMF24, żony szefa krakowskiej prokuratury regionalnej Piotra Niezgody oraz prokuratora okręgowego z Nowego Sącza Waldemara Starzaka to siostry. Chociaż w ujęciu prawnym prokuratorzy nie są spokrewnieni ani spowinowaceni, to są szwagrami, a więc utrzymują ze sobą kontakty rodzinne.
Według doniesień medialnych Niezgoda złożył wniosek o mianowanie Starzaka na stanowisko szefa jednostki, która mu podlega. Decyzja ta wzbudza ogromne kontrowersje w małopolskiej prokuraturze. Jeden ze szwagrów będzie bowiem sprawował nadzór nad drugim i oceniał jego pracę.
Prokuratura odpiera zarzuty
Prokuratura Regionalna w Krakowie, odpowiadając na pytania RMF24, odpiera zarzuty i bagatelizuje sprawę.
"Prokurator Regionalny w Krakowie Pan Piotr Niezgoda nie jest spokrewniony ani spowinowacony z Prokuratorem Okręgowym w Nowym Sączu Panem Waldemarem Starzakiem. Stosunek pokrewieństwa łączy jedynie ich żony. Okoliczność ta nie ma jednak żadnego wpływu na relacje pomiędzy jednostkami prokuratur, którymi kierują wyżej wymienieni, w tym w zakresie sprawowania nadzoru i oceny pracy podległych prokuratorów" – przekazała w komunikacie rzecznik prasowa Prokuratury Regionalnej w Krakowie Katarzyna Duda.
Chaos prawny w Polsce
W Polsce pogłębia się chaos prawny związany z działaniami rządu Donalda Tuska w celu przejęcia mediów publicznych oraz Prokuratury Krajowej. Część ekspertów mówi wprost o łamaniu prawa przez nowe władze, pojawiają się też zarzuty dotyczące dualizmu prawnego.
W ostatnich dniach pojawiła się również sprawa prokurator Ewy Wrzosek. Wirtualna Polska ujawniła, że złożone przez prokurator wnioski do sądów, mające zablokować działania PiS w sprawie mediów publicznych, powstały poza siedzibą prokuratury. Według portalu dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance.
Czytaj też:
Minister w rządzie Tuska ma kłopoty. Prokuratura chce postawić mu zarzutyCzytaj też:
"Nadciąga polityczne trzęsienie ziemi"