– Wszyscy rozumiemy, jak wielkie znaczenie dla solidarności europejskiej ma stanowisko Włoch i Giorgia Meloni za każdym razem świetnie zdaje ten egzamin solidarności europejskiej i wzajemnej lojalności, w szczególności jeśli chodzi o kwestie ukraińskie – powiedział premier po unijnym szczycie w Brukseli.
Ocenił, że włoska agenda jest bardzo podobna do polskiej. – Gdy doszło do konfrontacji w sprawie europejskiej odpowiedzialności za obronę, za kopułę i za tarczę, pani premier Meloni jednoznacznie i bardzo silnie wspierała polski głos. Wydaje mi się, że te lody są przełamane – wskazał.
Tusk przyznał, że po poprzednim szczycie, 17 czerwca, na którym negocjowane były najwyższe stanowiska w UE, atmosfera nie była najlepsza. Dlatego wstępne propozycje personalne były negocjowane bez udziału premier Włoch. – Atmosfera się uspokoiła i mam wrażenie, że będę dobrze współpracował z panią premier Meloni. Jesteśmy z innych rodzin politycznych, mamy inne poglądy na sprawy wewnętrzne, ale w sprawach europejskich na pewno się dogadamy – wyjaśnił polityk.
Według Tuska Giorgia Meloni pozostaje największym autorytetem na prawicy w Parlamencie Europejskim. Uważa, że Meloni nie będzie mobilizowała do głosowania przeciwko kandydaturze Ursuli von der Leyen w PE. – Pani Meloni była sceptyczna wobec kandydatury Kai Kallas i Antoniego Costy – zastrzegł premier.
Decyzje personalne
Przywódcy 27 krajów Unii Europejskiej w czwartek przed północą zdecydowali o podziale najwyższych unijnych stanowisk. Przewodniczącą Komisji Europejskiej pozostanie Ursula von der Leyen. Antonio Costa z Portugalii będzie szefem Rady Europejskiej, a Kaja Kallas z Estonii ma pokierować unijnej dyplomacją.
Sprzeciw na szczycie zaznaczyli premier Włoch Giorgia Meloni oraz premier Węgier Viktor Orban. Meloni była przeciwna Coście i Kallas, a Orban – von der Leyen. Meloni wstrzymała się od głosu w sprawie von der Leyen, Orban w sprawie premier Estonii. Zgodnie z zapowiedziami premier Polski Donald Tusk poparł Ursulę von der Leyen, a także Costę i Kallas. Teraz ich wybór musi jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski.
Czytaj też:
Tusk znowu się wściekł. Tym razem na Scholza i Ruttego