Informację o nominowaniu Hajdarowicza, prezesa spółki Gremi Media i właściciela m.in. dziennika "Rzeczpospolita" do mało zaszczytnego tytułu Hieny Roku potwierdza Krzysztof Skowroński, prezes SDP.
- Decyzje pana Hajdarowicza uderzają w wolność pracy dziennikarzy i zagrażają ich poczuciu bezpieczeństwa niezbędnego do rzetelnego wykonywania zawodu - mówi nam Skowroński.
W ubiegłym tygodniu Hajdarowicz, pozbawił ochrony prawnej Tomasza Wróblewskiego, byłego redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej", Cezarego Gmyza, byłego dziennikarza tego dziennika oraz Pawła Lisickiego, byłego naczelnego "Rzeczpospolitej" i tygodnika "Uważam Rze". Oznacza to, że prawnicy wydawcy nie będą reprezentować Lisickiego, Gmyza i Wróblewskiego w procesach wytoczonych im, za artykuły opublikowane w okresie, gdy pracowali w "Rzeczpospolitej".
Decyzja Hajdarowicza została uznana przez większą część środowiska dziennikarskiego za skandaliczną i sprzeczną z Kodeksem Dobrych Praktyk Wydawców Prasy.
- SDP zwróci się do odpowiednich organów ze zgodą na przeprowadzenie specjalnej zbiórki pieniędzy celem utworzenia funduszu na rzecz ochrony prawnej dziennikarzy pozbawionej jej przez wydawcę, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch byłych redaktorów naczelnych "Rz" i dziennikarza tego tytułu - mówi Krzysztof Skowroński.
Hajdarowicz traci prawników.
Nominacja do tytułu Hieny Roku to nie jedyna konsekwencja bulwersującej
decyzji Hajdarowicza. Jak się dowiedzieliśmy, po trzynastu latach obsługi prawnej "Presspubliki" dziś Gremi Media i tytułów prasowych należących do tego wydawnictwa ze współpracy z Grzegorzem Hajdarowiczem zrezygnowali wybitni warszawscy prawnicy Barbara i Jacek Kondraccy.
To od nich Hajdarowicz żądał przed tygodniem by zrezygnowali z
reprezentowania Pawła Lisickiego, redaktora naczelnego tygodnika "Do Rzeczy" i Cezarego Gmyza, dziennikarza śledczego naszego tygodnika.
Mecenas Kondracki potwierdza, ze on i jego małżonka firmy Hajdarowicza
reprezentować już nie będą, ale sprawy komentować nie chce.