O śmierci Stanisława Tyma poinformował tygodnik "Polityka", którego artysta był stałym felietonistą.
"Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Stanisława Tyma, wielkiej postaci polskiej kultury i mediów. Przez dekady meblował nam zbiorową wyobraźnię i kształtował poczucie humoru" – napisano.
Słynny aktor miał 87 lat.
Nie żyje Stanisław Tym. Zgrał role, które stały się legendą
Stanisław Tym to znany polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, satyryk, reżyser, scenarzysta i literat.
Swoją przygodę ze sceną kabaretową rozpoczął jeszcze w latach 60-tych XX w. Występował na scenie z warszawskim Studenckim Teatrem Satyryków, ale był także współautorem tekstów i aktorem kabaretów: Owca, Dudek, Lopek i Wagabunda. Napisał także wiele sztuk teatralnych, skeczy (m.in. "Ucz się Jasiu" w wykonaniu Jana Kobuszewskiego, Wiesława Gołasa i Wiesława Michnikowskiego, prezentowany w kabarecie Dudek), słuchowisk radiowych i scenariuszy do flmów Stanisława Barei, w których również występował i których był współreżyserem.
Popularność zyskał dzięki roli pasażera bez biletu, mylnie uznanego za kaowca, w filmie Marka Piwowskiego "Rejs" oraz Ryszarda Ochódzkiego w filmach: "Miś", "Rozmowy kontrolowane" i "Ryś". Pod koniec lat 70-tych znalazł się pod szczególnym nadzorem peerelowskiej cenzury.
Był związany z takimi teatrami, jak Teatr Dramatyczny w Elblągu, Teatr Rampa czy Teatr Powszechny.
Zmarł słynny aktor i literat. Miał 87 lat
Stanisław Tym był mistrzem drobnych, zwłaszcza humorystycznych form literackich. W drugiej połowie lat 90. pisał felietony do tygodnika "Wprost" i dziennika "Rzeczpospolita", następnie został stałym felietonistą "Polityki". W ostatnich latach prowadził też autorski kanał w serwisie YouTube.
W jego dorobku znalazło się też wiele nagród, m.in. za najlepszy scenariusz do filmu "Rozmowy kontrolowane" na FPFF w Gdyni w 1992 r., Nagroda Kisiela dla najlepszego publicysty w 1998 r., nagroda telewizyjnego Pegaza "za poczucie humoru i przenikliwość umysłu" w 2002 r. oraz tytuł Mistrza Mowy Polskiej w 2010 r.
W 2005 ukazał się zbiór jego tekstów i rysunków pt. "Mamuta tu mam". Tym był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i członkiem honorowym Stowarzyszenia Autorów ZaiKS.
Prywatnie był żonaty z Anną Kokozow-Tym, która zmarła w lipcu ubiegłego roku. Aktorka zagrała epizodyczną rolę w filmie "Miś". Stanisław Tym mieszkał w jednej z suwalskich wsi nad jeziorem Wigry.