Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie ws. lekcji religii w szkołach i przedszkolach. Liczba katechez w tygodniu zmniejszy się z dwóch do jednej. Zmiany wejdą w życie 1 września 2025 r.
Katechezy będą musiały być organizowane na początku lub na końcu rozkładu zajęć. Zasada nie będzie obowiązywać w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których (na dzień 15 września) wszyscy uczniowie będą uczęszczać na lekcję religii lub etyki.
Decyzja ta była głównym tematem posiedzenia Komisji Wychowania Katolickiego KEP, które odbyło się w ubiegłym tygodniu. Teraz opublikowano komunikat z posiedzenia. "24 stycznia 2025 roku odbyło się kolejne posiedzenie członków i konsultorów Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Spotkaniu przewodniczył bp Wojciech Osial. Głównym tematem obrad była sytuacja, która wytworzyła się na skutek publikacji przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzania z dnia 17 stycznia 2025 roku, wprowadzającego zmiany w organizacji lekcji religii w szkole. Na mocy tych zmian, nauczanie religii od września 2025 roku zostanie ograniczone do jednej godziny. Poza tym lekcja religii ma być umieszczona w planie zajęć na pierwszej lub ostatniej godzinie" – wskazano.
"Stanowczy protest"
Jak czytamy w stanowisku, "jednogłośnie wyrażono stanowczy protest wobec bezprawnego działania Rządu RP. Należy podkreślić, że rozporządzenie jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi".
"Umieszczenie lekcji religii w planie na pierwszej lub ostatniej godzinie godzi w prawa uczniów i katechetów. Jest to przejaw dyskryminowania nauczycieli religii, którzy spełniają wszelkie wymogi przepisane prawem, aby pracować na równych zasadach z innymi nauczycielami" – przekonuje Komisja Wychowania Katolickiego KEP.
Podano, że komisja "w porozumieniu z Dyrektorami Wydziałów Katechetycznych w Polsce przekazuje wyrazy wsparcia i głębokiej troski dla wszystkich zaangażowanych w nauczanie religii w szkołach. Zarówno Komisja Wychowania jak i dyrektorzy dołożą wszelkich starań, aby chronić wszystkich posłanych do nauczania religii w szkole, ze szczególnym uwzględnieniem osób świeckich".
"Komisja Wychowania Katolickiego wspiera wszelkie inicjatywy medialne i społeczne, mające na celu promowanie prawdziwego oblicza rekcji religii, ofiarnej pracy katechetów i odpowiedzialnej postawy rodziców. Wobec tych trudnych i zaskakujących wyzwań oraz w świetle rozpoczętego Roku Jubileuszowego mamy nadzieję, że wspólna troska o dobro i prawdę będą nas łączyć na rzecz wychowania dzieci i młodzieży" – takim apelem zakończono komunikat.
Czytaj też:
"Działania rządu ws. religii w szkole mogą go kosztować utratę władzy"Czytaj też:
"MEN złamało prawo". Hierarcha o lekcjach religii