Jak podkreślono w oświadczeniu, informacje przekazywane przez media są "nieprawdziwe". NBP podkreśla, że zarobki pracowników Banku są regulowane ustawą, a właściwym odniesieniem wzrostu płac w NBP jest sektor bankowy.
Zaznaczono również, że środki na wynagrodzenia nie pochodzą z budżetu państwa, budżet państwa nie jest obciążony kosztami gospodarki własnej NBP, ponieważ NBP posiada niezależność instytucjonalną, personalną i finansową.
Miesięczny uśredniony przychód prezesów NBP według ostatniego pełnego roku urzędowania, bazując na rozliczeniu PIT, w 2018 roku wyniósł 63,5 tys. zł. Z kolei przeciętne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora w NBP w 2018 roku to 36 308 złotych.
"Żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje wynagrodzenia przekazywanego przez media. Wynagrodzenie kadry kierowniczej kształtowało się od lat na podobnym poziomie. NBP kształtuje swoje wynagrodzenia analizując poziom płac w sektorze bankowych. Nie powinno się porównywać z wynagrodzeniami w sektorze publicznym" – przekazano w oświadczeniu.
– Nie istnieje stanowisko asystentki prezesa – dodano.
twitterCzytaj też:
Andrzej Duda komentuje doniesienia o zarobkach w NBP. "Nie ukrywam, że zazdroszczę"Czytaj też:
Kukiz'15 zawiadamia prokuraturę ws. NBP. "Przerwijmy program #KorytoPlus"Czytaj też:
"GW": Glapiński nie przejmuje się sygnałami z Nowogrodzkiej