O planowanym transferze Mieczysława Baszki jako pierwsza poinformowała Wirtualna Polska. Polityk potwierdził w rozmowie z dziennikarzami WP, że odchodzi z Porozumienia i dołącza do Partii Republikańskiej Adama Bielana. – Formalnie jeszcze się to nie stało, ale podjąłem decyzję, jestem po serii spotkań – oświadczył.
– Republikanie to moi koledzy, którzy też byli w Porozumieniu, ale trzymają stronę Zjednoczonej Prawicy. Bliżej jest mi do nich i klubu parlamentarnego PiS – dodał.
Baszko zapowiedział, że w sprawie projektu "lex TVN" zagłosuje "za". – Dobrze się stało, że PiS jest odważny i przedstawił ten projekt ustawy. Chodzi o uregulowania jak w Niemczech i Francji – przekonywał.
Trzęsienie ziemi w rządzie
Przetasowania w Zjednoczonej Prawicy to pokłosie wtorkowej decyzji premiera Mateusza Morawieckiegoo odwołaniu z rządu wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina. Powodem miała być krytyka Polskiego Ładu ze strony lidera Porozumienia.
Po dymisji Gowina zarząd jego partii podjął decyzję o opuszczeniu Zjednoczonej Prawicy. Wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek poinformował w środę, że parlamentarzyści Porozumienia odejdą z klubu PiS oraz utworzą koło parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina. Dotąd w klubie Prawa i Sprawiedliwości zasiadało 11 polityków Porozumienia.
Odwołanie Gowina doprowadziło do tego, że kilku wiceministrów związanych z Porozumieniem podało się do dymisji. Postąpili tak m.in. wiceszef MON Marcin Ociepa oraz dwoje wiceministrów z resortu rozwoju – Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy.
Czytaj też:
Sejm: PiS traci większość? Przeszedł wniosek opozycji o przerwę w obradachCzytaj też:
Nieoficjalnie: Ci posłowie Porozumienia zostaną przy Kaczyńskim