Po odbyciu rozmów przywódcy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej. – Podstawowym działaniem, które omówiliśmy, są różnego rodzaju mechanizmy sankcyjne – zaznaczył szef polskiego rządu.
Majątki oligarchów w Szwajcarii
Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na to, że Szwajcaria jest miejscem, gdzie wielu rosyjskich oligarchów ulokowało swoje majątki. W związku z tym, premier namawiał szwajcarskiego prezydenta na zamrożenie tych środków. Jednocześnie polityk podziękował swojego poniedziałkowemu rozmówcy za "gotowość do prac przy kolejnych pakietach sankcji na Rosję", a także za niesienie pomocy humanitarnej uchodźcom z Ukrainy.
– Rosja niszczy miasta, niszczy normalne życie, ale dopuszcza się również zbrodni wojennych. I nie tylko potępiliśmy z panem prezydentem te zbrodnie, ale też uzgodniliśmy, w jaki sposób Szwajcaria, która nie jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, jednak leży w środku Europy, mogłaby brać udział w kolektywnym działaniu przeciwstawiania się tej brutalnej sile wojskowej, która depcze prawa człowieka na Ukrainie – powiedział premier Mateusz Morawiecki w trakcie spotkania z dziennikarzami po dyskusji z Ignazio Cassisem.
Agresja Rosji na Ukrainę
24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie "specjalnej operacji militarnej" w celu "demilitaryzacji i denazyfikacji" Ukrainy. Wcześniej rosyjski przywódca podpisał dekret o niepodległości Donieckiej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej. Poinformował też, że zawarta została umowa "o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy".
W odpowiedzi na agresję Unia Europejska nałożyła szereg ekonomicznych pakietów sankcyjnych na Federację Rosyjską, np. zakaz eksportu luksusowych produktów i wstrzymanie importu stali.
Czytaj też:
Błaszczak pojedzie do Brukseli. W poniedziałek spotkanie ministrów obronyCzytaj też:
Morawiecki chce konfiskaty rosyjskich majątków w Polsce. "Trochę ich jest"