We wtorek premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim wzięli udział w konferencji, podczas której ogłosili wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Politycy zgodnie stwierdzili, że "inwestycje w zabytki, to inwestycje w przeszłość oraz przyszłość".
Premier zwrócił uwagę, że program odbudowy zabytków jest owocem współpracy rządu i samorządu. – Na ponad 3200 inwestycji przeznaczymy blisko 1,8 mld złotych. To wsparcie dla samorządów, które dzięki dodatkowym środkom mogą przywrócić dawny blask zabytkom. To często budynki, które służą lokalnej społeczności – urzędy, szkoły czy domy kultury – podkreślił Morawiecki.
Zabytki jako dobro wspólne
Jak zwracał uwagę szef polskiego rządu, zabytki są nie tylko źródłem dumy narodowej, ale także pełnią istotną rolę w życiu codziennym społeczności lokalnych. – Mieszkańcy bezpośrednio skorzystają na remontach i renowacji tych miejsc, w których często pracują, uczą się lub spędzają czas wolny. To kolejny program, który podniesie jakość życia naszych obywateli. Wpłynie również pozytywnie na turystykę – wskazał.
Premier Morawiecki podkreślił, że historyczne budynki pozwalają nam zbliżyć się do historii naszego kraju oraz budować tożsamość narodową. Dodał, że Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest także wyrazem bliskiej współpracy między rządem a samorządami, które dbają o lokalne dziedzictwo kulturowe.
Jak zwracał uwagę minister Piotr Gliński, inwestycje w zabytki, podobnie jak inwestycje w kulturę, są najbardziej efektywne. – Jednak one przynoszą efekty ekonomiczne i kulturowe w długim okresie czasu. Mądre państwo musi zwiększać nakłady na kulturę i zabytki. Warto pamiętać, że są one także wielkim oraz bardzo istotnym kołem zamachowym gospodarki i rozwoju kraju – podkreślał szef MKiDN.
twitterCzytaj też:
Rząd wspiera rozwój Warszawy: Trzecia linia metra i obwodnicaCzytaj też:
Tusk chwali wpływ "kultury zachodniej". Gliński: Boże, chroń nas przed tuskową kulturą!