Jak wskazują eksperci, rola dronów w wojnie rosyjsko-ukraińskiej jest trudna do przecenienia. Należy zauważyć, że wiele dronów przekazanych ukraińskiemu wojsku zostało pospiesznie zmontowanych przez ochotników. Dlatego brak jakości stał się powszechny.
– Najczęstsze problemy to trudności z komunikacją wideo i kanałem sterującym. A większość z nich wynika z kiepskiej jakości części, które bardzo często wykorzystuje się, żeby drony były jeszcze tańsze – powiedział żołnierz o pseudonimie "Sam" w rozmowie z dziennikarzem z agencji Reuters.
Zdaniem żołnierza, same drony, pomimo ich wpływu na sytuację na polu walki, nie są w stanie wygrać wojny. Artyleria pozostaje ważną bronią w walce z Rosjanami. – Oprócz utraty samego drona możemy stracić także amunicję, która nie jest tania – wyjaśnił inny z żołnierzy noszący sygnał wywoławczy "Fest”.
Inny żołnierz podkreślił, że drony są bardzo różne: jeden ma inne kontrolery, drugi inne ustawienia. Jego zdaniem drony powinny spełniać standardy, aby operatorzy z góry wiedzieli, jak będzie działać urządzenie, którym mają sterować.
Jednocześnie Rosjanie nie stoją w miejscu. Reuters pisze, że wojska rosyjskie powiększyły swoją flotę dronów i poprawili zdolność blokowania ukraińskich dronów za pomocą elementów walki elektronicznej.
Drony w wojnie
Drony odgrywają coraz większą rolę w wojnie z rosyjskimi żołnierzami. Chodzi zarówno o drony FPV, jak i drony szturmowe, w szczególności te, których Federacja Rosyjska używa do ataków na ukraińskie miasta.
Znacząca rola dronów w prowadzeniu działań wojennych doprowadziła do powstania na Ukrainie „Armii Dronów”. Przy jego pomocy ukraińskie wojsko niszczy dziesiątki jednostek sprzętu wroga. Niedawno szef Ministerstwa Cyfryzacji wezwał obywateli do odbycia szkolenia i montażu dronów FPV w domu. Wielu ekspertów nie doceniło tego pomysłu.
Czytaj też:
Ukraina nie chciała współpracować z polskimi prokuratorami. Śledztwo zawieszonoCzytaj też:
Niemcy i Francja kłócą się w sprawie dostaw broni na Ukrainę