"W związku z przyjęciem dzisiaj uchwały PKW o zmianie poprzedniej uchwały PKW dotyczącej sprawozdania finansowego PiS zwracamy się z uprzejmą prośbą do Prokuratura Generalnego o skorzystanie z uprawnień wynikających z art. 184 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego poprzez złożenie sprzeciwu od decyzji PKW do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego" – pisze Roman Giertych, publikując Uchwałę Prezydium Zespołu KO ds. Rozliczenia PiS
Giertych apeluje do Bodnara
Poseł koalicji i przewodniczący Zespołu KO ds. Rozliczenia PiS zaapelował o zastosowanie art. 184 par. 1 kodeksu postępowania administracyjnego – wskazującego na prawo sprzeciwu prokuratora wobec decyzji ostatecznej, ponieważ jego zdaniem dzisiejsza uchwała została przyjęta "z rażącym naruszeniem prawa".
W serwisie X zamieścił uzasadnienie swojej prośby, w którym wyraził m.in. twierdzenie, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych "nie istnieje", a "podjęcie przez PKW dzisiejszej uchwały w sensie prawnym oznacza zmianę uchwały podjętej 18 listopada 2024 roku, gdyż rzekome orzeczenie nieistniejącej izby SN należy potraktować jako niebyłe".
PKW przyjęła sprawozdanie PiS
W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu wyborczego PiS za wybory parlamentarne 2023.
Wcześniej – 16 grudnia, ta sama Komisja przyjęła wniosek o odroczenie decyzji w sprawie subwencji dla Prawa i Sprawiedliwości do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i sędziów biorących udział w orzekaniu tej izby".
Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uznała skargę Prawa i Sprawiedliwości na odrzucenie przez PKW sprawozdania komitetu wyborczego tej partii z wyborów parlamentarnych w 2023 r. Zgodnie z Kodeksem wyborczym taka decyzja SN obligowała PKW do przyjęcia sprawozdania.
Czytaj też:
Sprawozdanie finansowe PiS przyjęte. Prof. Zoll mówi, co "trzeba zmienić"Czytaj też:
"Mamy teraz dwa scenariusze". Kalisz komentuje decyzję PKW