Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował 5 lutego br., że złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zamachu stanu przez m.in. premiera Donalda Tuska, marszałka Sejmu Szymona Hołownię i marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską. Śledztwo w tej sprawie wszczął zastępca Prokuratora Generalnego prokurator Michał Ostrowski. 11 lutego przełożony Ostrowskiego, Adam Bodnar zawiesił go na sześć miesięcy.
Polacy nie wierzą w zamach stanu
Pracownia United Surveys zapytała Polaków o to, czy ich zdaniem w kraju ma miejsce zamach stanu. Wyniki pokazują, że obywatele mają do całej sprawy podejście sceptyczne. Aż 59,5 proc. ankietowanych uważa, że ani premier, ani marszałkowie nie złamali prawa, a w Polsce nie dokonuje się zamach stanu. Przeciwnego zdania jest 27,5 proc. respondentów. Zdania w tej spraie nie ma 13 proc. badanych.
Co nie dziwi, ocena obecnej sytuacji zależy od preferencji partyjnych. Wyborcy koalicji rządzącej w aż 96 proc. uważają, że twierdzenie o zamachu stanu jest nieuzasadnione. Przeciwne zdania wyraża zaledwie 1 proc. badanych z tej grupy. Pozostali nie zajęli żadnego stanowiska.
Z kolei głosujący na opozycję wyraźnie oceniają obecną sytuację jako niebezpieczną dla państwa. 68 proc. z nich uważa, że mamy do czynienia z zamachem stanu. Innego zdania jest 25 proc. badanych z tej grupy.
Najbardziej niezdecydowani są wyborcy innych partii. W tej grupie aż 47 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć". 7 proc. zgadza się z tezą o zamachu stanu, podczas gdy 46 proc. zdecydowanie ją odrzuca.
Badanie zostało przeprowadzone przez United Surveys dla Wirtualnej Polski w dniach 7-9 lutego 2025 roku metodą CATI & CAWI na próbie 1000 osób.
Czytaj też:
"Stanowczy sprzeciw". Bodnar doczekał się reakcji na swoją decyzjęCzytaj też:
Ziobro: Nie można przejść do porządku dziennego nad tym, co się dzieje