Po opublikowaniu raportu zatytułowanego „Przemoc seksualna w Kościele katolickim: Francja 1950-2020” we Francji zaczęły pojawiać się coraz to nowe postulaty zaradzenia tragicznej sytuacji. Władze Republiki Francuskiej wystąpiły z żądaniem zniesienia tajemnicy spowiedzi w przypadkach pedofilii. Obecnie jest ona uznawana w prawie, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników.
Rząd oczekuje wyjątku od tajemnicy spowiedzi
Minister sprawiedliwości, Éric Dupond-Moretti, uznał, że kapłani mają „bezwzględny obowiązek” donoszenia o wszystkich przypadkach pedofilii, nawet jeżeli dowiedzą się oni podczas spowiedzi. Wywołało to ożywioną debatę publiczną, w toku której przychylny pomysłowi władz dziennikarz Marc Fauvelle zadał pytanie, czy „tajemnica spowiedzi jest ważniejsza, niż prawa Republiki?”.
We wtorek doszło do spotkania ministra spraw wewnętrznych, Gerarda Darmanina, z przewodniczącym francuskiego episkopatu, bp. Érikiem de Moulins-Beaufort, które poświęcone było właśnie tej kwestii. Szef resortu powtórzył oczekiwania wyrażone przez ministra sprawiedliwości.
- Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki dotyczące w szczególności przestępstw popełnianych wobec dzieci w wieku poniżej 15 lat – powiedział po spotkaniu Darmanin.
Spowiedź to rozmowa z Bogiem
Sprawa nie jest tak prosta dla Kościoła. Jak mówił po rozmowie bp de Moulins-Beaufort, „zakres przemocy i napaści na tle seksualnym wobec nieletnich ujawniony w raporcie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) wymaga od Kościoła ponownego odczytania swoich praktyk. Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci”.
Niemniej strona kościelna podkreśla, że tajemnica spowiedzi jest kwestią teologiczną i wynika z charakteru sakramentu, w którym penitent za pośrednictwem kapłana wyznaje grzechy samem Bogu i doświadcza Jego miłosierdzia, jeżeli po spełnieniu warunków ważnej spowiedzi otrzymuje rozgrzeszenie.
Czytaj też:
50 tys. katolików poparło ks. prof. Dariusza Oko. Trwa petycjaCzytaj też:
"To chwila wstydu". Papież Franciszek o porażce Kościoła ws. nadużyćCzytaj też:
Diecezja w Irlandii Północnej wypłaci odszkodowania ofiarom nadużyć seksualnych