W pierwszej połowie XX wieku chrześcijanie w Hiszpanii cierpieli prześladowania na tle religijnym, podobne do tych, które pierwsze wspólnoty chrześcijańskie przeżywały w Rzymie. Hiszpanie byli jednak prześladowani przez socjalistów, komunistów i anarchistów.
"Nie jesteśmy faszystami, jesteśmy redemptorystami"
W czasie wojny domowej w lipcu 1936 roku w Hiszpanii dwunastu misjonarzy zakonnych poniosło śmierć z powodu nienawiści władz do wiary. Kiedy do nich strzelano słychać było krzyki: "faszyści!". Tymczasem misjonarze odpowiadali: "Nie jesteśmy faszystami, jesteśmy redemptorystami".
Zamordowani księża i zakonnicy należeli do dwóch wspólnot, które Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela miało w stolicy Hiszpanii: sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Chamberí i bazyliki św. Michała w La Latina.
Beatyfikacja dwunastu męczenników
Beatyfikacja 12 męczenników odbędzie się w sobotę 22 października w katedrze Santa María la Real de la Almudena w Madrycie. Uroczystościom będzie przewodniczył prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych kard. Marcello Semenaro.
– To 12 kruchych osób, które utożsamiły się z Jezusem Zbawicielem w taki sposób, że dał im nagrodę identyfikowania się nawet z własną śmiercią – ocenił wicepostulator sprawy beatyfikacji męczenników, o. Antonio Manuel Quesada CSsR. Podkreślił, że wytrwali w swoim misyjnym powołaniu "pełni Ducha Świętego do tego stopnia, że oddali własne życie, patrząc prosto przed siebie i nie dając się ponieść lękowi przed śmiercią".
Bracia zakonni w zgromadzeniu redemptorystów, oprócz ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, mają dodatkowo ślub wytrwania. Redemptorysta o. Quesada zwrócił uwagę, że 12 męczenników dotrzymało ślubów "będąc wiernymi swojej wierze i powołaniu, głosząc zbawienie i miłosierdzie Boże pośród wojny i prześladowań". – Umarli jak Jezus, oddając swoje życie jako świadectwo miłości, przebaczenia i być świadkiem pojednania – ocenił wicepostulator.
Przed śmiercią niektórzy z 12 męczenników pobłogosławili swoich morderców, a także ofiarowali swoje życie za ponowne zjednoczenie Hiszpanów. – Ofiaruję swoje życie za moich braci w Hiszpanii, za całe zgromadzenie i za nieszczęście Hiszpanii – miał powiedzieć przed śmiercią o. Vicente Renuncio.
Czytaj też:
12 września przypada rocznica beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety CzackiejCzytaj też:
Rozpoczął się proces beatyfikacyjny br. Innocentego Marii Wójcika – przyjaciela o. Maksymiliana Kolbego