Bez rządowych środków finansowych „nie możemy wspierać [tej] pracy na obecnym poziomie lub w obecnej formie”, wyjaśnił abp Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB), dodając, że USCCB będzie szukała „alternatywnych sposobów wspierania osób już przyjętych” do programów pomocy.
Zamierza również promować „reformy polityczne, które zapewnią uporządkowane i bezpieczne procedury imigracyjne, gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich”. – Naszym przewodnikiem pozostaje Ewangelia – podkreślił abp Broglio, wzywając katolików do modlitwy „o łaskę znalezienia nowych sposobów niesienia nadziei tam, gdzie jest najbardziej potrzebna”.
Trump podjął decyzję
Decyzję o zawieszeniu środków na pomoc migrantom Departament Stanu ogłosił 24 stycznia br., zaledwie cztery dni po zaprzysiężeniu Trumpa na prezydenta USA. USCCB zaprotestowała przeciwko temu posunięciu, tłumacząc, że będzie ono miało negatywny wpływ na niemal 7 tys. osób korzystających z programów prowadzonych przez Kościół dzięki tym funduszom.
18 lutego katoliccy biskupi USA złożyli pozew sądowy przeciwko administracji Trumpa, aby sprzeciwić się wstrzymaniu federalnego finansowania. Ta nagła decyzja władz stanowi bowiem poważny cios dla Kościoła, który jest największą prywatną instytucją pomagającą uchodźcom w tym kraju. Doprowadziła już do zwolnienia ponad połowy pracowników Służby Migrantom i Uchodźcom w USCCB.
„Kościół katolicki zawsze działa na rzecz dobra wspólnego wszystkich i promowania godności osoby ludzkiej, zwłaszcza najbardziej bezbronnych wśród nas. Obejmuje to nienarodzone dzieci, ubogich, cudzoziemców, osoby starsze, niepełnosprawne i migrantów” – tłumaczył wówczas abp Timothy Broglio. Wskazał, że po wstrzymaniu federalnej pomocy konferencja episkopatu „nie jest w stanie kontynuować swojej opieki nad tysiącami uchodźców”, którzy zostali przyjęci w USA i po uzyskaniu prawa pobytu „przydzieleni pod opiekę USCCB przez rząd”.
Jednak już 22 lutego sędzia federalny Trevor McFadden odrzucił pozew biskupów domagających się wznowienia federalnego finansowania. Jego zdaniem episkopat nie udowodnił, że zawieszenie przekazywania przez rząd środków na pomoc migrantom skutkowałoby „nieodwracalną szkodą”.
Wcześniej pozew sądowy zaskarżający politykę migracyjną administracji Trumpa złożyło 27 wspólnot i organizacji ewangelickich i żydowskich, lokalnych i międzynarodowych.
Czytaj też:
Trump zapowiedział najwyższy budżet wojskowy w dziejach USACzytaj też:
UE ugina się pod presją Trumpa. Von der Leyen złożyła propozycję