Niedawno w Madrycie odbył się szczyt NATO, którego głównym tematem była odpowiedź na działania agresywne Rosji. W ramach szczytu podjęto decyzję o stałym stacjonowaniu żołnierzy USA na terytorium Polski. Pracownia Estymator na zlecenie portalu DoRzeczy.pl zapytała Polaków, czy popierają tę decyzję.
Oto wyniki:
Zdecydowanie popieram – 54,6 proc.
Raczej popieram – 31,4 proc.
Raczej nie popieram – 6,8 proc.
Zdecydowanie nie popieram – 2,3 proc.
Nie wiem / trudno powiedzieć – 2,4 proc.
Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki najskuteczniejsi w relacjach z USA
Drugie pytanie, jakie zadano respondentom, dotyczyło tego, która ekipa prezydencko-rządowa "ma lepsze i bardziej efektywne relacje ze Stanami Zjednoczonymi". Najwięcej badanych wskazało na prezydenta Andrzeja Dudę i premiera Mateusza Morawieckiego – 37,9 proc. Na drugim miejscu jest tandem Komorowski-Tusk – 26,3 proc. wskazań. 21,3 proc. uczestników sondażu ocenia, że obie ekipy miały/mają podobne relacje z USA. Z kolei 14,5 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Badanie przeprowadzono w dniach 5-6 lipca 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.
Decyzje szczytu NATO. Co ustalono?
Podczas drugiego dnia szczytu w Madrycie, została zatwierdzona decyzja o zmianie koncepcji strategicznej Sojuszu. W związku z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, Sojusz zmienił koncepcję podejścia do Kremla, który od tej pory nie będzie już uznawany za partnera.
Jedna z kluczowych deklaracji szczytu stanowi, że Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że na terytorium Polski powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA. Zapowiedziano także dodatkowych 20 tys. żołnierzy na terenie wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Siły wysokiej gotowości mają zostać zwiększone do ponad 300 tys. żołnierzy.