W czwartek Sejm przyjął zmiany w Kodeksie wyborczym. Politycy PiS zapewniają, że dzięki temu wybory będą bardziej demokratyczne, podczas gdy posłowie opozycji obawiają się fałszerstw wyborczych.
Wyciekł wewnętrzny sondaż PiS
IBRiS na zlecenie Prawa i Sprawiedliwości przeprowadził sondaż, w którym zbadano, jak zmiany oceniają Polacy. Opublikował je serwis TVP.Info.
„Czy uważają, że powinna być zapewniona możliwość bezpłatnego dojazdu do lokali wyborczych osób, które z różnych powodów nie mogą do nich dotrzeć samodzielnie (na przykład z racji wieku, braku możliwości dojazdu w inny sposób)?” – tak brzmiało pytanie. Sondaż przeprowadzono w dniach 13-16 stycznia reprezentatywną grupę 1002 Polaków.
67 proc. respondentów odpowiedziało „tak”, podczas gdy przeciwnego zdania było 26 proc. badanych. Natomiast 6 proc. ankietowanych nie miało wyrobionego zdania.
W sondażu pytano też o profrekwencyjny charakter zmian. Wynik był zależny od badanej grupy. 64 proc. emerytów i rencistów uważa, że zmiany przełożą się na wyższą frekwencję. Z kolei w grupie wiekowej 61+ ten wynik wyniósł 63 proc.
Zmiany w kodeksie wyborczym
Najważniejszą zmianą w nowelizacji przepisów wyborczych, jest zdecydowane zwiększenie liczby obwodów wyborczych, co ma według autorów noweli ułatwić głosowanie mieszkańcom najmniejszych miejscowości. W uzasadnieniu projektu czytamy, że proponowana ustawa "pozytywnie wpłynie na frekwencję wyborczą oraz świadomość wyborców".
Liczba lokali wyborczych ma wzrosnąć o ok. 6 tys.
"Zwiększy zaangażowanie w proces wyborczy, dzięki poprawie dostępności do lokalów wyborczych (mniejsze obwody, dodatkowy bezpłatny transport). Przepisy mają na celu poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych, mieszkańców wsi i małych miast, osób starszych i chorych. Proponowane regulacje ułatwią im partycypację w życiu publicznym i społecznym, zgodnie z zasadą równości" – czytamy w uzasadnieniu noweli. W noweli zapisano także utworzenie Centralnego Rejestru Wyborców.
Czytaj też:
"PiS jest gotowy sfałszować wybory". Tusk straszy wyborcówCzytaj też:
Zjednoczona Prawica odrabia straty. Słaby wynik Konfederacji