"Na współpracę z którym krajem powinniśmy stawiać w polityce zagranicznej?" – takie pytanie zadali uczestnikom sondażu ankieterzy Instytutu Badań Pollster. Badanie zostało przeprowadzono na zlecenie "Super Expressu". Wyniki poznaliśmy we wtorek.
Sondaż zrealizowano w dniach 18-19 kwietnia na próbie 1 117 osób.
Współpraca Polski z USA
Zdaniem aż 60 proc. ankietowanych, Polska w polityce zagranicznej powinna stawiać głównie na współpracę z USA. – Ten sentyment do Stanów Zjednoczonych trwa już od początku XX w., a utrwalił się w 1918 r., kiedy prezydent Thomas Woodrow Wilson w programie pokojowym zawarł niepodległość Polski – stwierdził w rozmowie z se.pl ekspert do spraw polityki międzynarodowej dr Wojciech Szewko z Collegium Civitas.
Drugie miejsce w sondażu zajęły Niemcy, na które wskazało 19 proc. respondentów. Trzecia jest Wielka Brytania – 7 proc. wskazań. Na kolejnych pozycjach znalazły się Ukraina i Węgry (po 2 proc.) oraz Francja (1 proc.). Ponadto, 9 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
USA to dobry sojusznik?
67 proc. Polaków uważa, że Stany Zjednoczone to sojusznik, na którym możemy polegać – wynika z sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Opcję "zdecydowanie tak" wybrało 26 proc. osób, a "raczej tak" – 41 proc. Przeciwnego zdania jest 15 proc. badanych (4 proc. "zdecydowanie", 11 proc. "raczej"). Natomiast 18 proc. wskazało odpowiedź "trudno powiedzieć". Badanie zostało opublikowane w marcu tego roku.
Wiarę w sojusz z USA zadeklarowało 86 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 82 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 80 proc. wyborców Polski 2050. W wiarygodność USA nie wierzy z kolei 5 proc. zwolenników PiS, 7 proc. sympatyków KO oraz 9 proc. popierających partię Szymona Hołowni.
Czytaj też:
Sondaż: Ilu Ukraińców chce kompromisu z Rosją?Czytaj też:
"Brak elementu zaskoczenia". Pavel ostrzegł Zełenskiego