"Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, na którą z poniższych partii, bądź koalicji partii, oddał/a/by Pan/i swój głos?" – zapytali ankieterzy pracowni Estymator w najnowszym sondażu dla portalu DoRzeczy.pl, którego wyniki poznaliśmy w sobotę, 22 lipca 2023 r.
Badanie przeprowadzono w dniach 19-20 lipca 2023 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1 022 pełnoletnich osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI). W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię, bądź koalicję partii, w wyborach do Sejmu oddadzą głos. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.
Sondaż: Zjednoczona Prawica na pierwszym miejscu
Zjednoczona Prawica (w tym Prawo i Sprawiedliwość, Suwerenna Polska i Republikanie) wraz z Kukiz’15 może liczyć na poparcie na poziomie 34,3 proc. Oznacza to spadek notowań o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim sondażem pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl z 5-7 lipca 2023 r.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (w tym Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska) z wynikiem 28,3 proc. KO zanotowała największy spadek poparcia – o 2,3 pkt. proc.
Na podium znalazła się jeszcze Konfederacja (w tym Nowa Nadzieja, Ruch Narodowy i Konfederacja Korony Polskiej), na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 15,4 proc. respondentów (wzrost o 0,8 pkt. proc.).
Dalej są Trzecia Droga (w tym Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska) – 11,2 proc. poparcia (wzrost o 0,2 pkt. proc.) oraz Lewica (w tym Nowa Lewica i Razem) – 8,5 proc. (wzrost o 1 pkt proc.). Natomiast "inni" wskazało 2,3 proc. badanych (wzrost o 0,5 pkt. proc.).
Podział na mandaty poselskie
Podział na mandaty prezentuje się następująco:
- Zjednoczona Prawica – 186,
- KO – 136,
- Konfederacja – 67,
- Trzecia Droga – 44,
- Lewica – 26,
- Inni – 1.
Wybory do Sejmu i Senatu 2023
Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się jesienią. Kiedy dokładnie, zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa ma do wyboru kilka terminów i media już od kilku miesięcy wskazują, że najbardziej prawdopodobne to 15 lub 22 października.
Zgodnie z Konstytucją RP, głosowanie musi zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Prezydent zarządza wybory nie później niż na 90 dni przed upływem rozpoczęcia kadencji izb. To oznacza, że Andrzej Duda ma czas na wskazanie daty wyborów parlamentarnych do sierpnia.
Czytaj też:
Hołownia negocjuje z Kosiniakiem-Kamyszem. Chodzi o finansowanie kampaniiCzytaj też:
Rekordowe poparcie dla Konfederacji. Wiceminister: To bańka spekulacyjna