Z najnowszego sondażu RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że 12 proc. badanych "zdecydowanie zgadza się" z twierdzeniem, że Putin będzie chciał zaatakować Polskę, podczas gdy 35,4 proc. "raczej zgadza się" z taką tezą.
"Raczej nie zgadza się" z t tym twierdzeniem 29,5 proc., a "zdecydowanie nie zgadza się" 8,7 proc. Łącznie 47,4 proc. uważa, że Rosja może dokonać inwazji na Polskę, a 38,2 proc. twierdzi, że do takiego ataku nie dojdzie. 14,3 proc. badanych nie ma wyrobionego zdania w tej sprawie.
Jak zakończy się wojna?
Jednocześnie w sondażu zapytano Polaków, jak ich zdaniem zakończy się wojna Rosji z Ukrainą. 14,1 proc. uważa, że wygra Putina, 17,4 proc. twierdzi, że wygra Ukraina. Najwięcej respondentów, bo aż 47,4 proc., jest zdania natomiast, że konflikt będzie trwał wiele lat i zakończy się wyniszczeniem obu krajów. 21,1 proc. nie ma zdania w tym temacie.
Sondaż został przygotowany przez United Surveys na grupie 1000 osób, metodą CATI/CAWI, w dniach 10-11.02.2024 r.
Rosja i Ukraina stawiają warunki ws. zakończenia wojny
Dialog w sprawie uregulowania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego został oficjalnie przerwany wiosną 2022 r., po odnalezieniu ciał kilkudziesięciu cywilów w opuszczonej przez wojska rosyjskie Buczy pod Kijowem. Ostatnie bezpośrednie spotkanie delegacji odbyło się 29 marca 2022 r. w Stambule.
Od początku rosyjskiej inwazji Zełenski czterokrotnie proponował Putinowi spotkanie bilateralne. Moskwa regularnie odmawiała, powołując się na brak "konkretnych kwestii" do dyskusji na szczeblu głów państw.
Pod koniec lata 2022 r., kiedy Ukraina zaczęła odnosić sukcesy na froncie, stanowisko Putina zmieniło się i dał do zrozumienia – poprzez tureckiego prezydenta Recepa Erdogana – że nie jest przeciwny spotkaniu z Zełenskim. W odpowiedzi Kijów postawił warunek wycofania wojsk rosyjskich.
Czytaj też:
Szef MSZ Estonii o Polsce: Dla Putina to "ruski mir"Czytaj też:
Ponad 70 proc. obywateli Ukrainy deklaruje gotowość do negocjacji z Rosją