Stan wyjątkowy na Słowacjiobowiązuje nieprzerwanie od października 2020 r. Decyzję rządu będzie jeszcze musiał zatwierdzić parlament.
Stan wyjątkowy oznacza m.in. zakaz zgromadzeń i ograniczenia w podróżowaniu. Pozwala władzom na zakup bez przetargów niezbędnych materiałów oraz stosowanie nakazów pracy w służbie zdrowia.
Stan wyjątkowy przedłużony
Stan wyjątkowy został przedłużony mimo poprawy sytuacji epidemicznej. Liczba osób hospitalizowanych w związku z koronawirusem zmniejszyła się do około 1600 pacjentów. Jeszcze na początku marca br. w szpitalach przebywało ponad 4 tys. osób z chorobą Covid-19 lub podejrzewanych o nią.
Pierwsze poważne złagodzenie restrykcji obowiązujących w kraju rząd wprowadził w minionym tygodniu, zezwalając, w ścisłym reżimie sanitarnym, na otwarcie sklepów, hoteli i innych obiektów noclegowych. Otwarte zostały szkoły. Od poniedziałku działają ogródki i tarasy w kawiarniach i restauracjach oraz centra fitness.
Obostrzenia w Polsce
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował w ubiegłym tygodniu w środę, że od najbliższego poniedziałku zostanie wprowadzona regionalizacja obostrzeń. W województwach śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim restrykcje zostaną utrzymane. Natomiast w pozostałych 11 województwach nastąpi otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, a dzieci z klas I-III wrócą do nauki w trybie hybrydowym.
W całej Polsce nadal zamknięte będą hotele, galerie handlowe, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, kina oraz teatry, a także siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria. W kościołach obowiązuje limit jedna osoba na 20 mkw. przy zachowaniu 1,5 m odległości.
Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa zarówno w miejscach publicznych, jak i na powietrzu.
Czytaj też:
Polacy mają dość pandemii. Ciężko znoszą obostrzeniaCzytaj też:
Dworczyk: W środę decyzje ws. odmrażania gospodarkiCzytaj też:
Dworczyk zapowiada kolejne przyspieszenie. "Planujemy 1,6 mln szczepień w tym tygodniu"