Według szacunków WHO, w trakcie najbliższej zimy kolejne 2-3 mln Ukraińców opuści swoje domy w poszukiwaniu ciepła i bezpieczeństwa. Organizacja zauważyła, że cała ta sytuacja negatywnie wpływa również na ich zdrowie psychiczne.
Prognoza WHO
„Spodziewamy się, że kolejne 2-3 miliony Ukraińców opuści swoje domy w poszukiwaniu ciepła i bezpieczeństwa. Będą oni musieli stawić czoła wyjątkowym wyzwaniom zdrowotnym, w tym infekcjom dróg oddechowych, takim jak COVID-19, zapalenie płuc i grypa, a także poważnemu zagrożeniu błonicą i odrą wśród nieszczepionych grup ludności” – dodała WHO.
Wskazuje się, że ukraińskie rodziny będą zmuszone zwrócić się do alternatywnych metod ogrzewania. Chodzi o spalanie węgla drzewnego lub drewna opałowego, a także używania generatorów diesla lub grzejników elektrycznych. To z kolei rodzi niebezpieczeństwo narażenia się na substancje toksyczne stwarza zagrożenie dla zdrowia dzieci, osób starszych oraz osób z chorobami układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Ponadto nie wyklucza się przypadkowych oparzeń i urazów.
„Wszystko to ma negatywny wpływ na zdrowie psychiczne Ukraińców. W tym tygodniu wojna wchodzi w dziewiąty miesiąc i już około 10 milionów ludzi jest zagrożonych zaburzeniami psychicznymi, takimi jak ostry stres, niepokój, depresja, używanie substancji psychoaktywnych oraz zespół stresu pourazowego” – podsumowała organizacja.
Uchodźcy z Ukrainy
Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców około 4,5 miliona ukraińskich uchodźców jest obecnie zarejestrowanych w różnych systemach ochrony w krajach europejskich, wielu z nich w krajach UE graniczących z Ukrainą - Słowacji, Polsce, Węgrzech i Rumunii.
Komisja Europejska przedłuży o rok zasady przyjmowania i udzielania ochrony ukraińskim uchodźcom.
Również kraje Europy Wschodniej przygotowują się na przyjęcie nowej fali uchodźców w związku z zimowym mrozem i rosyjskimi atakami na obiekty energetyczne.
Czytaj też:
Prezydent: Polska będzie miała udział w odbudowie UkrainyCzytaj też:
Uchodźcy w Polsce. Czarzasty zawiedziony postawą Unii Europejskiej