Bruksela, która zgodziła się wesprzeć Kijów dodatkową ilością amunicji, szuka sposobu na pilne zaspokojenie potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy. Według agencji Bloomberg istnieje problem z dostarczeniem Ukrainie pocisków o kalibrze 155 mm. "The Moscow Times" podaje, że "UE nie może znaleźć miliona pocisków", których potrzebuje Kijów.
Władze Estonii oszacowały, że pilna dostawa amunicji będzie kosztować 4 mld euro. Tallin jako pierwszy poruszył ten problem miesiąc temu, proponując pilną inwestycję we wzrost mocy produkcyjnych w celu zapewnienia wymaganych wolumenów.
Szacuje się, że Ukraińcy zużywają średnio od 60 do 210 tys. sztuk amunicji miesięcznie, podczas gdy europejski przemysł obronny jest w stanie wyprodukować jedynie do 25 tys. sztuk amunicji w tym samym czasie. Rosyjskie wojsko wystrzeliwuje natomiast 20-60 tys. pocisków dziennie.
Amunicja dla Ukrainy za miliard euro
Przedstawiciele krajów UE nie określili jeszcze dokładnie, ile pieniędzy są gotowi przeznaczyć na zakup amunicji w tym roku i jak te środki będą zorganizowane. Część członków Wspólnoty chciałaby ustanowienia obowiązkowych składek proporcjonalnych do wielkości gospodarki każdego państwa, inni proponują dobrowolność w tej kwestii.
Wcześniej europejscy ministrowie obrony poparli propozycję szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, by wykorzystać miliard euro z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF) na jak najszybsze zaopatrzenie Ukrainy w amunicję z istniejących zapasów. Kolejny miliard euro mógłby zostać wykorzystany na wspólne zakupy, ale jak podkreślił Borrell, wszelkie dodatkowe fundusze muszą zostać uzgodnione przez członków UE.
Kwestia finansowania, a także uzgodnienia ilości amunicji mają być przedmiotem dyskusji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i obrony UE w przyszłym tygodniu. Ta sama sprawa znajdzie się w agendzie szczytu przywódców bloku w Brukseli.
Rozmówca agencji Bloomberg stwierdził, że nie jest jeszcze jasne, jakie ilości amunicji są dostępne do wysłania natychmiast i czy będzie jej wystarczająco dużo. Obawia się również, że unijne negocjacje w tej sprawie nie zakończą się wystarczająco szybko.
Czytaj też:
Europa wspólnie kupi amunicję dla Ukrainy. Wyłamały się dwa państwa