W środę prezydencki projekt ustawy został przedstawiony Radzie Najwyższej, a następnie przekazany do rozpatrzenia najwyższemu kierownictwu parlamentu – podaje agencja UNIAN. Tekst ustawy nie został jeszcze opublikowany na stronie internetowej Rady Najwyższej.
Wojna na Ukrainie. Białoruś to drugi agresor
Białoruś uczestniczy w rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ponieważ udostępniła swoje terytorium do ataku – rosyjscy żołnierze wkroczyli stamtąd na Ukrainę od północy.
Z tego powodu Ukraina stopniowo ogranicza stosunki ze swoim północnym sąsiadem. W październiku 2022 r. rząd w Kijowie rozwiązał z Białorusią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i przeciwdziałaniu uchylaniu się od opodatkowania. Rozwiązanie umowy przyspieszyło rozpad więzi gospodarczych i finansowych z Białorusią.
W lipcu ub.r. roku Ukraina wypowiedziała umowę z Białorusią o żegludze śródlądowej, która została podpisana w 1998 r.
Putin rozpętał największą wojnę w Europie od 1945 r.
Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Atak na Ukrainę poprzedziło telewizyjne wystąpienie Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Agresja na Ukrainę przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od 1945 r. i upadku Niemiec hitlerowskich, i doprowadziła do całkowitego załamania stosunków Rosji z Zachodem.
Po nieudanej próbie zdobycia Kijowa na początku wojny, siły rosyjskie skoncentrowały się na przejęciu pełnej kontroli nad obwodami ługańskim i donieckim, które razem tworzą region nazywany Donbasem. Jego część była już kontrolowana przez wspieranych przez Moskwę separatystów, zanim Putin rozkazał swoim oddziałom zaatakować całą Ukrainę.
Czytaj też:
Atak Ukrainy na Moskwę. Wywiad USA przeanalizował "niewiarygodny scenariusz" wojny