Według agencji Interfax-Ukraina w liście do prezydenta Rosji szef ONZ przedstawił propozycje dalszych działań zmierzających do poprawy i rozszerzenia tzw. umowy zbożowej, zgodnie z "wyrażonymi ostatnio przez strony stanowiskami i zagrożeniami związanymi z brakiem światowego bezpieczeństwa żywnościowego".
Podobny list wysłano także na Ukrainę i Turcję, które są stronami porozumienia zbożowego, na mocy którego Kijów może eksportować ziarno z czarnomorskich portów. Od tego czasu umowa była dwukrotnia przedłużana: w listopadzie na 120 dni i w marcu na 60 dni.
Według ONZ w związku z inicjatywą zbożową tylko w marcu z Ukrainy wyeksportowano do 45 krajów około 25 mln ton zboża. Pomogło to obniżyć światowe ceny żywności.
Ławrow: Nie chodzi tylko o Ukrainę
Rosja sprawuje obecnie comiesięczną rotacyjną prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Na posiedzeniu w Nowym Jorku szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow obwinił Zachód, a zwłaszcza Stany Zjednoczone, o "głęboki kryzys" w systemie ONZ.
– Nie chodzi tylko o Ukrainę. Chodzi o to, jak stosunki międzynarodowe będą nadal kształtowane - czy poprzez ustanowienie zdrowego konsensusu na podstawie równowagi interesów, czy poprzez agresywne i niestabilne umacnianie hegemonii Waszyngtonu – mówił Ławrow.
Ostrzegł, że świat znalazł się na progu "prawdopodobnie jeszcze bardziej niebezpiecznym" niż podczas zimnej wojny. – Sytuacja pogarsza się wraz z utratą zaufania do multilateralizmu – powiedział. – Nazwijmy rzecz po imieniu: nikt nie pozwolił zachodniej mniejszości przemawiać w imieniu całej ludzkości – dodał.
Guterres: Rosja gwałci prawo międzynarodowe
Siedzący obok Ławrowa podczas spotkania sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił rosyjską inwazję na Ukrainę jako "pogwałcenie" prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych.
Tłumaczył, że wojna "powoduje ogromne cierpienia i zniszczenia w kraju i jego mieszkańców oraz przyczynia się do globalnej recesji gospodarczej, wywołanej pandemią COVID-19".
– System wielostronny znajduje się pod większą presją niż kiedykolwiek od powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych. Napięcia między głównymi mocarstwami osiągnęły historyczny poziom. Podobnie jak ryzyko konfliktu, wynikającego z nieszczęśliwego wypadku lub błędnej kalkulacji – mówił Guterres.
Czytaj też:
Ławrow: Krucjata USA przeciwko Rosji jest beznadziejna