Agencję Praw Podstawowych (FRA) z siedzibą w Wiedniu opublikowała raport, z którego wynika, że w całej Unii Europejskiej prawie jeden na dwóch muzułmanów spotyka się z dyskryminacją w życiu codziennym. Spośród wszystkich badanych państw wskaźniki doświadczanej dyskryminacji były najwyższe w Austrii (71 proc.) i Niemczech (68 proc).
Do raportu przepytano ponad 9600 muzułmanów w 13 krajach UE między październikiem 2021 a październikiem 2022 r. W dokumencie zaznaczono, że nastąpił "gwałtowny wzrost" dyskryminacji muzułmanów, szczególnie na rynku pracy i podczas poszukiwań mieszkania – podaje polska sekcja Deutsche Welle.
Badania: Wzrost nienawiści do muzułmanów od czasu ataku Hamasu na Izrael
– Obecnie doświadczamy niepokojącego wzrostu rasizmu i dyskryminacji wobec muzułmanów w Europie – powiedziała agencji prasowej AFP dyrektor FRA Sirpa Rautio. Jej rzecznik prasowa Nicole Romain podkreśliła, że badania wykazały "rekordowy poziom nienawiści" wobec muzułmanów od czasu ataku Hamasu na Izrael 7 października 2023 r.
W raporcie opublikowanym przez FRA w lipcu napisano, że skutki konfliktu na Bliskim Wschodzie "podważają ciężko wywalczone postępy w walce z nienawiścią do Żydów" – zwraca uwagę DW.
Niemiecka komisarz zapowiada reakcję
Ferda Ataman, komisarz rządu Niemiec ds. walki z dyskryminacją, uważa za poważny problem fakt, że muzułmanie doświadczają znacznie większej marginalizacji i dyskryminacji w Niemczech niż gdzie indziej. – Wrogość wobec muzułmanów osiągnęła tak alarmujący poziom, że musimy zareagować – stwierdziła, nie podając żadnych dodatkowych szczegółów.
Według szacunków amerykańskiego ośrodka badawczego Pew Research Centre z 2016 r., 26 mln muzułmanów stanowi około 5 proc. całej populacji Unii Europejskiej, z czego większość mieszka w Niemczech i Francji.
Czytaj też:
Demonstracja w Niemczech. Muzułmańscy imigranci domagają się ustanowienia prawa szariatu