Sojusznicy Ukrainy w Europie i USA, w tym wysoko postawieni Republikanie, udzielili porad, w jaki sposób najlepiej sformułować propozycje, aby współpraca Kijowa z Waszyngtonem była kontynuowana po objęciu urzędu przez prezydenta elekta USA Donalda – podaje "Financial Times", powołując się na źródła.
Według gazety jedna z propozycji ma polegać na zastąpieniu części wojsk USA stacjonujących w Europie siłami ukraińskimi po zakończeniu konfliktu. Druga – po raz pierwszy opracowana przez senatora republikanów Lindseya Grahama – zakłada udostępnienie kluczowych zasobów naturalnych Ukrainy zachodnim partnerom.
Zełenski przedstawił swój plan Trumpowi na spotkaniu w Nowym Jorku we wrześniu. Trump był "zainteresowany" tymi dwoma punktami – dodaje "FT", powołując się na osobę poinformowaną o spotkaniu.
Zasoby mineralne Ukrainy kartą przetargową w rozmowach Zełenskiego z Trumpem?
O tym, że warte biliony dolarów zasoby mineralne Ukrainy mogą być kartą przetargową w rozmowach Zełenskiego z Trumpem, informował na początku listopada "New York Times". Według gazety Kijów szuka w ten sposób możliwości odwołania się do dobrze znanego, transakcyjnego podejścia Trumpa do polityki zagranicznej.
"NYT", powołując się na dane z 2022 r. napisał, że całkowitą wartość wszystkich zasobów mineralnych Ukrainy szacuje się na 26 bilionów dolarów, wliczając w to węgiel, gaz i ropę naftową.
Dziennik wyliczył, że Ukraina ma na swoim terytorium zasoby strategiczne, w tym ok. 7 proc. światowych rezerw tytanu, 20 proc. rezerw grafitu i 500 tys. ton litu, niezbędnego do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych.
Donald Trump twierdził podczas swojej kampanii wyborczej, że będzie w stanie szybko zakończyć wojnę na Ukrainie. Nie przedstawił jednak żadnych konkretnych propozycji w tej sprawie.
Czytaj też:
"Wojna dobiega końca". Kijów rozpoczął przygotowania do negocjacji