6 listopada Rada Federacji Rosyjskiej, stanowiąca izbę wyższą rosyjskiego parlamentu, potwierdziła porozumienie o wszechstronnym partnerstwie strategicznym między Rosją a Koreą Północną, które zostało podpisane w czerwcu. W październiku ratyfikacji dokumentu dokonała natomiast Duma Państwowa. Jak wskazuje portal Moscow Times, umowa w praktyce oznacza faktyczny sojusz wojskowy, choć w oficjalnych dokumentach to określenie nie pada.
Jednak w czwartym punkcie zawartego porozumienia można przeczytać, że w przypadku ataku na jedną ze stron paktu, druga niezwłocznie udzieli jej pomocy wojskowej, a także innego rodzaju wsparcia. Na tym nie koniec. W przypadku naruszenia bezpieczeństwa, Rosja i Korea Północna mają rozpoczynać wspólne konsultacje i podejmować solidarne działania, których celem będzie "neutralizacja zagrożenia".
Kulisy współpracy Rosji z Koreą Płn. Padły słowa o technologii nuklearnej
Mark Rutte przedstawił nowe informacje na temat współpracy Rosji i Korei Północnej podczas specjalnej konferencji prasowej.
— Rosjanie udostępnili Korei Północnej technologię nuklearną i wspierają jej programy rakietowe — powiedział szef NATO.
Jak zaznaczył Rutte, sytuacja "może zdestabilizować Półwysep Koreański, a nawet zagrozić Stanom Zjednoczonym". – Inwazja Rosji na Ukrainie zagraża nam wszystkim — przestrzegł sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego, komentując udostępnienie Pjongjangowi przez Moskwę technologii nuklearnej
Rosyjska Flota Cieni objęta sankcjami
Podczas tej samej konferencji prasowej szef NATO poinformował, że kraje Sojuszu zgodziły się na objęcie sankcjami rosyjskiej Floty Cieni.
Padły również słowa o bezpieczeństwie energetycznym Ukrainy. – Ustaliliśmy, że absolutnym priorytetem jest zapewnienie Ukrainie źródeł energii, zwłaszcza że Rosja chce wykorzystać fakt, że nadchodzi zima, i nasila ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną – powiedział Rutte. Sekretarz generalny Sojuszu wyraził przekonanie, że państwa NATO w najbliższych dniach i tygodniach zapewnią Ukrainie potrzebne wsparcie.
Mark Rutte odniósł się również do współpracy Rosji z Chinami. Jak zaznaczył, Moskwa i Pekin próbują destabilizować państwa Sojuszu m.in. poprzez akty sabotażu, cyberataki i wykorzystywanie energii jako broni. – O obronie przed tymi atakami rozmawiać będą szefowie MSZ państw NATO w Brukseli – zapowiedział.
Czytaj też:
Premier Wielkiej Brytanii po raz pierwszy mówił o negocjacjach z RosjąCzytaj też:
Polityczne trzęsienie ziemi w Korei Południowej. Jest wniosek o impeachment prezydenta