Po przeliczeniu wszystkich głosów Demokraatit zdobyła 29,9 proc. poparcia, znacznie poprawiając wynik w porównaniu z wyborami parlamentarnymi z 2021 r., kiedy zagłosowało na nią 9,1 proc. wyborców.
Demokraatit wyprzedziła opozycyjną partię Naleraq (uzyskała 24,5 proc.), która opowiada się za szybką niepodległością wyspy.
– Ludzie chcą zmian (...). Chcemy, żeby więcej firm finansowało nasz dobrobyt – powiedział Jens-Frederik Nielsen, lider Demokraatit i były minister przemysłu. – Nie chcemy niepodległości jutro, chcemy dobrych fundamentów – podkreślił.
Rządząca partia Inuit Ataqatigiit i jej partner Siumut, które są zwolennikami powolnej drogi do niepodległości, zdobyły łącznie 36 proc. głosów, w porównaniu z 66,1 proc. w 2021 r.
Premier Grenlandii Mute Egede, członek Inuit Ataqatigiit, poinformował, że szanuje wynik wyborów i dodał, że wysłucha wszelkich propozycji w nadchodzących rozmowach koalicyjnych.
Wybory na Grenlandii wygrała opozycja. Wynik może zdecydować o niepodległości wyspy
Jak przypomina agencja Reutera, prezydent USA Donald Trump od momentu objęcia urzędy w styczniu zapowiada, że Grenlandia – półautonomiczne terytorium Danii – zostanie włączona do Stanów Zjednoczonych, ponieważ uważa, że ma to kluczowe znaczenie dla interesów bezpieczeństwa USA.
Pomysł kupna Grenlandii Trump wysunął już podczas swojej pierwszej kadencji w Białym Domu, argumentując, że kontrola nad tą strategicznie położoną wyspą jest absolutną koniecznością. Jego propozycja nie została przyjęta przez rząd Danii.
Ogromna wyspa, licząca zaledwie 57 tys. mieszkańców, została uwikłana w geopolityczny wyścig o dominację w Arktyce, gdzie topniejące lody sprawiają, że jej zasoby stają się bardziej dostępne i otwierają się nowe szlaki żeglugowe. Działania militarne w regionie zintensyfikowały w ostatnim czasie zarówno Rosja, jak i Chiny.
Stany Zjednoczone mają na Grenlandii bazę lotniczą Thule (Pituffik), która jest najbardziej wysuniętą na północ instalacją wojskową US Army.
Czytaj też:
Słowa Trumpa przyniosły odwrotny efekt. "Ludzie nie chcą już być tak blisko USA"
Zostań współwłaścicielem Do Rzeczy S.A.
Wolność słowa ma wartość – także giełdową!
Czas na inwestycję mija 31 maja – kup akcje już dziś.
Szczegóły:
platforma.dminc.pl