W raporcie zatytułowanym "Antysemityzm 2.0 i internetowa kultura nienawiści" stwierdzono, że "antysemickie komentarze w mediach społecznościowych i portalach informacyjnych oraz forach internetowych stają się coraz bardziej radykalne".
Naukowcy wzięli pod lupę 300 tys. niemieckich komentarzy z ponad 66 tys. stron internetowych z lat 2014-2018. Zbadali też maile skierowane do ambasady Izraela i Rady Centralnej Żydów w Niemczech.
"Żydzi postrzegani są jako 'obcy', 'lichwiarze', 'mordercy dzieci' czy 'spiskowcy', których celem jest władza nad światem" – informuje DW, dodając, że w 70 proc. tekstów pojawiają się emocjonalne stwierdzenia w rodzaju "nienawidzę Żydów".
Według autorów raportu walka z antysemityzmem okazała się nieskuteczna, a wrogość niemieckiego społeczeństwa wobec Żydów od kilku lat znów przybiera na sile i osiągnęła "niespotykane wcześniej rozmiary".
DW zaznacza, że w 2017 roku policja w Niemczech odnotowała prawie półtora tysiąca antysemickich przestępstw. Tymczasem organizacje żydowskie przekonują, że jedynie część antysemickich incydentów zgłaszana jest władzom.