Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który we wtorek rozpocznie wizytę na Bliskim Wschodzie, powiedział wcześniej w rozmowie z dziennikarzami, że USA mogą złagodzić sankcje nałożone na Syrię. Trump dodał, że rozmawiał o tym m.in. z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.
Syria ma problemy ze spełnieniem warunków postawionych przez Waszyngton w celu złagodzenia sankcji USA, które powodują odcięcie Syrii od światowego systemu finansowego i sprawiają, że odbudowa gospodarki po 14 latach wyniszczającej wojny jest niezwykle trudna – podkreśla Reuters.
Druga umowa o minerałach? Trump Tower w Damaszku?
Według agencji władze Syrii są gotowe umożliwić amerykańskim firmom dostęp do zasobów naturalnych kraju, na wzór niedawnego porozumienia amerykańsko-ukraińskiego o wydobyciu minerałów.
Amerykański biznesmen Jonathan Bass, który spotkał się z asz-Szarą 30 kwietnia, powiedział Reutersowi, że tymczasowy prezydent mówił o budowie Trump Tower w Damaszku i wyraził "gotowość do zawarcia pokoju z sąsiadami".
Anonimowe źródła zaznajomione z wizytą Trumpa na Bliskim Wschodzie twierdzą, że możliwe jest spotkanie prezydenta USA z asz-Szarą.
Ahmad asz-Szara. Kim jest tymczasowy prezydent Syrii
Ahmad Husajn asz-Szara (właściwie Abu Muhammad al-Dżaulani) został przywódcą Syrii po obaleniu Baszara al-Asada w grudniu 2024 r. Dyktator wraz z rodziną uciekł do Moskwy, a rosyjskie władze udzieliły mu azylu "na podstawie przesłanek humanitarnych".
Asz-Szara był w przeszłości m.in. szefem islamistycznego ugrupowania Dżabhat an-Nusra i Hajat Tahrir al-Szam (HTS), a także bojownikiem Al-Kaidy.
Obalenie Asada. OSW o konsekwencjach dla Rosji
Według Ośrodka Studiów Wschodnich obalenie Asada poważnie osłabia wpływy Rosji na Bliskim Wschodzie oraz stanowi dla niej problem wizerunkowy. Eksperci OSW twierdzą, że koniec reżimu, poza utratą wpływów Rosji w samej Syrii, pociągnie za sobą obniżenie jej pozycji względem takich ważnych bliskowschodnich graczy jak Turcja, Izrael i Iran.
Czytaj też:
Koniec Syrii, jaką znaliśmy