Przemawiając w Parlamencie Europejskim, kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że aby Europa stała się tworem geopolitycznym, to Unia Europejska "musi się zmienić". Jak to ujął kanclerz, "Europa musi zwrócić się ku światu".
Niemiecki przywódca stwierdził, że w ostatnich latach świat staje się coraz bardziej wielobiegunowy i że Europa powinna dążyć do bardziej globalnej współpracy na równych warunkach.
– Ci, którzy tęsknią za marzeniem o europejskim mocarstwie światowym, ci, którzy służą fantazjomo narodowych supermocarstwach, utknęli w przeszłości – powiedział Scholz w Parlamencie Europejskim.
W stronę "Unii geopolitycznej"
Kanclerz podkreślił następnie, że Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym sojusznikiem Europy, a Unia w przyszłości wzmocni stosunki z USA, inwestując więcej w bezpieczeństwo i obronę, odporność cywilną, suwerenność technologiczną, niezawodne dostawy łańcuchów dostaw oraz niezależność w zakresie surowców krytycznych.
– Im Europa bardziej zjednoczona, tym łatwiej zadbać o przyszłość Potrzebujemy Unii geopolitycznej, zjednoczonej, otwartej na przyszłość – przemawiał Scholz, dodając, że "UE działa w sposób zjednoczony. Na tym doświadczeniu można zbudować Unię geopolityczną".
Polityk podkreślił też znaczenie praworządności. Jego zdaniem inwazja Rosji na Ukrainę pokazuje, jak ważne jest, aby pamiętać o tej zasadzie.
Scholz: Znieść zasadę weta
Scholz podkreślił, że "geopolityczna Europa" będzie oceniana po tym, jak dotrzyma obietnic złożonych sąsiadom. – Uczciwa polityka rozszerzeniowa oznacza dotrzymywania złożonych obietnic. Poszerzona Unia Europejska powinna być zreformowaną Unią. To powinien być cel – mówił.
Przemawiając w Parlamencie Europejskim, Scholz powiedział, że Unia Europejska musi usprawnić podejmowanie decyzji w sprawie polityki zagranicznej i podatków. Kolejny raz podkreślił, że będzie dążył, aby decyzje w tych kwestiach były podejmowane większością kwalifikowane a nie, jak obecnie, za pomocą zasady jednomyślności.
Czytaj też:
Ziemkiewicz kpi z Scholza. "Szkoda, że Hitler nie dożył tego wyzwolenia…"Czytaj też:
Metoda Monneta, Spinellego i Junckersa. Dlaczego UE musi pozbyć się narodów