Komisja Europejska zaleciła krajom UE przygotowanie swoich społeczeństw na różne scenariusze kryzysowe, w tym konflikt zbrojny.
Szczególną uwagę należy zwrócić na zaopatrzenie się w wodę, lekarstwa, zapałki, latarkę, baterie, ciepłą odzież i produkty spożywcze o długim terminie przydatności. W zestawie powinny znaleźć się również kopie ważnych dokumentów, a także wszystko, co niezbędne, aby w nagłym wypadku człowiek mógł przetrwać bez pomocy z zewnątrz przez co najmniej 72 godziny.
Gdyby wybuchła wojna. Jak przeżyć 72 godziny bez pomocy?
Nowa unijna strategia obejmuje łącznie 30 konkretnych działań mających na celu przygotowanie obywateli i państw na sytuacje kryzysowe. Zgodnie z 17-stronicowym dokumentem wdrożenie wszystkich wytycznych stworzy bezpieczną i odporną UE, zdolną do radzenia sobie z zagrożeniami "niezależnie od ich charakteru lub pochodzenia".
KE przypomina, że Europa znajduje się w stanie ciągłej gotowości w związku z pandemią COVID-19 i inwazją Rosji na Ukrainę, a ryzyko wystąpienia klęsk żywiołowych i wstrząsów finansowych nadal istnieje.
"Żaden z poważnych kryzysów ostatnich lat nie był odosobniony ani krótkotrwały, a Europa nie może sobie pozwolić na bierne reagowanie na wyzwania, lecz musi je przewidywać" – napisano.
"Mózg" zarządzania kryzysowego UE
Strategia ustala m.in. minimalne standardy gotowości szpitali, szkół, transportu i telekomunikacji, aby mogły one funkcjonować w ekstremalnych warunkach. Kolejnym punktem jest utworzenie centrum koordynacji kryzysowej, które stanie się "mózgiem" UE w zakresie zarządzania kryzysowego, usprawniając współpracę między krajami.
Unia planuje również zwiększyć zapasy kluczowych zasobów: leków, surowców i sprzętu energetycznego.
Chodzi o to, aby ujednolicić podejście we wszystkich 27 krajach UE, gdzie poziom przygotowania na sytuacje kryzysowe jest bardzo zróżnicowany. Strategia ma na celu wyeliminowanie różnych luk poprzez stworzenie wspólnych standardów i rezerw dostępnych dla całej UE.
Choć dokument nie zawiera żadnych nowych inicjatyw obronnych, oferuje model zarządzania kryzysowego, zapożyczony z doświadczeń krajów nordyckich, które angażują całe społeczeństwa – od obywateli i przedsiębiorstw, po wojsko i rząd.
Czytaj też:
Putin przygotowuje się do wielkiej wojny z NATO. Niemiecki wywiad ujawnia szczegóły