Z szacunków portalu wynika, że w magazynach nadzorowanych przez hiszpańskie służby medyczne znajduje się nadwyżka co najmniej 120 milionów dawek, które sprowadzono do kraju w ramach kontraktów zawieranych przez Unię Europejską.
Portal wskazuje, że z wyjątkiem jednego kontraktu na sprowadzenie 2,7 mln dawek pochodzących od Sanofi-GSK, rząd premiera Pedra Sancheza odmawia podawania zarówno informacji od kogo kupuje szczepionki oraz ile ich sprowadza do kraju.
Z wtorkowego raportu ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że w tym 47-milionowym kraju co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 79 proc. populacji, a dwie – 76,1 proc.
Jak wskazują komentatorzy dziennika “El Mundo”, część magazynowanych szczepionek centralne władze medyczne przekazały w ostatnich dniach regionom do zaszczepienia osób, które otrzymają trzecią dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi.
Wśród szczepionych trzecią dawką mieszkańców Hiszpanii są głównie osoby po przeszczepach organów oraz podopieczni domów spokojnej starości. W środę na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu ruszyły pierwsze masowe szczepienia trzecią dawką seniorów mieszkających w ośrodkach opiekuńczych stołecznej aglomeracji.
Dochodzenie ws. zaniedbań rządu
W czwartek stołeczny dziennik "La Razon" podał, że sąd w Madrycie wszczął śledztwo ws. domniemanych zaniedbań rządu Hiszpanii podczas pierwszej dali pandemii COVID-19.
Dochodzenie jest efektem pozwu skierowanego przez Stowarzyszenie Adwokatów Chrześcijańskich, którzy oskarżają gabinet Pedra Sancheza o błędy w zarządzaniu służbą zdrowia, a także innymi sferami ważnymi dla funkcjonowania państwa wiosną 2020 roku.
W pozwie organizacja zarzuciła też rządowi Hiszpanii wykraczanie poza swoje kompetencje w trakcie zarządzania kryzysem spowodowanym przez Covid-19, m.in. w zakresie ogłaszanych restrykcji przeciwepidemicznych.
Autorzy pozwu przypomnieli, że centrolewicowy rząd premiera Sancheza przed marcem 2020 roku posiadał już wiedzę o groźbie pandemii i zagrożeniu dla zdrowia publicznego, jakie stanowi koronawirus, ale zbagatelizował je.
“Ten rząd wiedział, że ukrywając informacje o koronawirusie (…) naraża życie najsłabszych, ale ta kwestia nie była dla niego ważna” - napisano w pozwie.
Czytaj też:
Holandia: Pracownik przychodni aresztowany za handel certyfikatami COVIDCzytaj też:
Ukraina: Obowiązkowe szczepienia dla urzędników i pracowników szkółCzytaj też:
To by było na tyle. Eric Clapton złamał obietnicę