Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego zatwierdziła w czwartek przedłużenie o rok, do 30 czerwca 2023 roku, ważności tzw. Unijnego Certyfikatu COVID, który miał wygasnąć 30 czerwca tego roku. W grudniu natomiast nastąpi przegląd sytuacji i okres obowiązywania "certyfikatów" być może zostanie skrócony, jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna.
Za przedłużeniem ważności dokumentu w PE głosowało 48 europosłów, przeciw było 16, nikt nie wstrzymał się od głosu – poinformowała Polska Agencja Prasowa (PAP).
Unijny "certyfikat covidowy"
Czwartkową decyzją Komisji Parlamentu Europejskiego w przyszłym tygodniu zajmować się będą europarlamentarzyści podczas sesji plenarnej PE w Strasburgu.
Obecnie unijny "certyfikat covidowy" obowiązuje już w niewielu krajach. Po niemal roku od jego wprowadzenia państwa członkowskie Unii Europejskiej zniosły większość koronawirusowych restrykcji i zaświadczenie jest obecnie wymagany przy wejściu do niektórych miejsc publicznych we Włoszech, na Cyprze i w Grecji. W niektórych krajach UE dokument nie jest wymagany nawet przy przekraczaniu granicy państwowej.
Działający od 1 lipca 2021 roku tzw. Unijny Certyfikat COVID zawiera informacje o szczepieniu preparatem przeciw COVID-19, przejściu choroby COVID-19 lub negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa w organizmie. Podstawowym celem dokumentu miało być ułatwienie przemieszczania się po Europie, ale w wielu krajach jego okazanie było też warunkiem wstępu do restauracji, hotelu czy kina.
Czytaj też:
Władze Włoch przedłużają obowiązek noszenia maseczek. Do kiedy?Czytaj też:
Doradca Bidena: Z całą pewnością wyszliśmy z fazy pandemii