– Zakomunikowaliśmy Komisji Europejskiej i państwom członkowskim w ubiegłym tygodniu, że jedna z dwóch partii przeznaczonych do dostawy będzie musiała zostać sprawdzona i zostanie dostarczona wkrótce – powiedział agencji rzecznik brytyjsko-szwedzkiej firmy.
Dostawy w II kwartale bez zmian
Jednocześnie koncern zapewnił, że dotrzyma harmonogramu dostaw zaplanowanych na cały drugi kwartał, choć mogą wystąpić tygodniowe wahania w ilości dostarczanych szczepionek ze względu na niewielkie opóźnienia w wypełnianiu fiołek i kontroli jakości.
Według "Financial Times", wstrzymana partia produktu zawiera 1,3 mln z 2,6 mln dawek, które miały trafić do państw UE w tym tygodniu. Deficyt ma dotknąć wszystkie państwa członkowskie po równo.
Kontrowersje
W ciągu ostatniego tygodnia niektóre państwa Unii ograniczyły stosowanie szczepionki firmy, zalecając ją osobom starszym. To efekt możliwego związku szczepionki z występowaniem bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi połączonych z niedoborem płytek krwi, głównie u osób młodszych, zwłaszcza kobiet. We Francji władze zaleciły osobom, które otrzymały już pierwszą dawkę preparatu AstraZeneki, by w ramach drugiej dawki przyjęły szczepionkę Pfizera lub Moderny. Dotyczy to 533 tys. osób poniżej 55 roku życia.
Niedawno jeden z włoskich ekspertów Europejskiej Agencji Leków (EMA) stwierdził, że "obecnie coraz trudniej twierdzić, że nie ma związku przyczynowo-skutkowego między szczepionką AstraZeneki (przeciw COVID-19) a bardzo rzadkimi nietypowymi przypadkami zakrzepów krwi".
Mimo to, EMA potwierdziła w wydanym następnego dnia po wywiadzie eksperta komunikacie, że korzyści ze stosowania szczepionki AstraZeneca "przewyższają" ryzyko występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym zakrzepów krwi.
Czytaj też:
WHO nie rekomenduje mieszania szczepionek przeciw COVID-19Czytaj też:
Kuczmierowski o decyzji EMA ws. AstraZeneki: Dobra informacja