Bank Światowy spodziewa się, że do połowy roku wesprze 50 krajów kwotą 4 mld dolarów na szczepionki przeciwko COVID-19. Finansowanie to jest częścią puli 12 mld dolarów, która w ciągu 24 miesięcy ma zostać przeznaczona dla krajów rozwijających się na zakup i wprowadzenie szczepionek oraz wzmocnienie ich systemów szczepień. W przypadku krajów uboższych finansowanie odbywa się na zasadzie dotacji lub na warunkach wysoce preferencyjnych – podała we wtorek w komunikacie ta międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Waszyngtonie.
Które państwa dostaną szczepionki?
Finansowanie w wysokości 2 mld dolarów wspiera szczepienia w Afganistanie, Bangladeszu, na Wyspach Zielonego Przylądka, Wybrzeżu Kości Słoniowej, Ekwadorze, Salwadorze, Eswatini, Etiopii, Gambii, Hondurasie, Libanie, Mongolii, Nepalu, Filipinach, Rwandzie, Tadżykistanie i Tunezji.
– Dostęp do szczepionek jest kluczem do zmiany przebiegu pandemii i pomocy krajom w odbudowaniu się – powiedział prezes BŚ David Malpass. – Nasze programy pomagają krajom rozwijającym się reagować na kryzys zdrowotny i dysponować finansowaniem na szczepionki – dodał.
– W sytuacji, gdy świat próbuje przeprowadzić największą akcję szczepień w historii, podkreśliliśmy potrzebę, aby kraje posiadające nadwyżki zapasów szczepionek uwolniły je jak najszybciej i aby zobowiązania finansowe wobec (programu) Covax zostały zrealizowane – dodał Malpass.
Covax, czyli wyrównanie szans
Jak wskazano w komunikacie, pakiet finansowania szczepionek przez BŚ został zaprojektowany tak, aby był elastyczny. Może być wykorzystany przez kraje do zakupu dawek szczepionek poprzez Covax lub w innych źródłach. Może również finansować inne kluczowe działania związane z wdrożeniem i wzmocnieniem systemu opieki zdrowotnej, takie jak np. zaopatrzenie medyczne, sprzęt ochrony osobistej, szkolenia pracowników służby zdrowia, systemy danych oraz kampanie informacyjne, które są kluczowe dla zapewnienia akceptacji szczepień.
Czytaj też:
Izrael rezygnuje ze szczepionek AstraZeneca. Chce je odsprzedać