"Dziękuję prezydentowi Macronowi za zaproszenie i bardzo dobre spotkanie w Paryżu. Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i UE" – napisał na Twitterze po spotkaniu z francuskim prezydentem Andrzej Duda.
O czym rozmawiali prezydenci?
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta poinformowano, że "rozmowy dotyczyły współpracy polsko-francuskiej w kwestiach gospodarczych, w tym energetycznych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także współpracy obu krajów w ramach Unii Europejskiej oraz ochrony granicy UE".
Razem z prezydentem Dudą do Paryża udali się szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska – Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.
– Obaj prezydenci podkreślili, że Polska i Francja są ważnymi partnerami strategicznymi w sprawach energetyki i zamierzają tę współpracę znacząco i wielopłaszczyznowo rozszerzyć – powiedział minister Kumoch. Według jego relacji rozmawiano też o sposobach osiągnięcia, i to maksymalnie szybko, redukcji napięć między Polską a instytucjami UE w kontekście zbliżającej się prezydencji francuskiej. – Zarówno Polska jak i Francja są zainteresowane silną Unią Europejską i przełamywaniem podziałów w UE – stwierdził.
Nasz nowy sojusznik?
Jeszcze przed spotkaniem Dudy z Macronem dr Andrzej Anusz powiedział w rozmowie z DoRzeczy.pl, że relacje z Francją będą bardzo ważne w kontekście sporu polskiego rządu z Brukselą o unijne środki. – Moim zdaniem leży na stole bardzo ciekawy deal związany z energetyką. Sądzę, że Polska podejmie rozmowy na temat budowy elektrowni atomowej w oparciu o francuskie technologie, a Francja w zamian za tę strategiczną umowę może być wkrótce naszym najbliższym sojusznikiem w pewnych kwestiach – stwierdził politolog.
Czytaj też:
Dr Anusz: Na stole leży bardzo ciekawy deal Polski z Francją