Informację przekazało biuro prasowe NATO. Do spotkania szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego i przywódcy Polski dojdzie w czwartek w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli. Po rozmowie planowana jest konferencja prasowa z udziałem obu przywódców.
Kontakt z NATO
Prezydent Duda rozmawiał telefonicznie z Jensem Stoltenbergiem w zeszłym tygodniu. Jak niedawno zapewniał doradca Prezydenta RP Paweł Mucha, tego typu rozmowy "stały się normą".
– Pan prezydent jest w stałym kontakcie z panem premierem, w stałym kontakcie z naszymi sojusznikami, rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Te rozmowy stały się normą – powiedział Mucha na antenie radiowej "Jedynki".
Jak pod koniec sierpnia informowały służby prasowe Sojuszu, NATO z uwagą monitoruje sytuację "na granicy z Białorusią, która wywiera presję migracyjną na naszych sojuszników - Litwę, Łotwę i Polskę".
NATO jest gotowe wspierać swoich sojuszników i "utrzymywać bezpieczeństwo w regionie". Przedstawiciele Paktu potępili również działania reżimu Aleksandra Łukaszenki.
Ofensywa dyplomatyczna
Polskie władze starają się w jak największym stopniu umiędzynarodowić kwestię konfliktu hybrydowego na granicy z Białorusią. W tym celu premier Morawiecki realizuje, zapowiedzianą w piątek, ofensywę dyplomatyczną, która ma wzmocnić polskie stanowisko na arenie międzynarodowej.
Szef rządu spotkał się już m.in. z przywódcami Litwy, Łotwy, Estonii, Chorwacji oraz Francji. Jak zapowiedział w środę rzecznik gabinetu Morawieckiego, kolejnymi politykami, z którymi spotka polski premier będą kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Podczas czwartkowej wizyty w Niemczech Morawiecki będzie również rozmawiał z kandydatem SPD na stanowisko kanclerza Niemiec Olafem Scholzem.
Czytaj też:
Będzie nowe święto państwowe. Prezydent podpisał ustawęCzytaj też:
Łukaszenka: Jeśli przesadzimy, wojna będzie nieuniknionaCzytaj też:
"Wytrzymamy i nie pękniemy". Ważne słowa prezydenta ws. sytuacji na granicy