aInformację tę przekazał Narodowy Bank Polski. RPP podjęła decyzję o podwyżce stóp podczas środowego posiedzenia. Obecnie stopy procentowe wynoszą:
-
stopa referencyjna 1,75 proc.
-
stopa lombardowa 2,25 proc.
-
stopa depozytowa 1,25 proc.
-
stopa redyskonta weksli 1,80 proc.
- stopa dyskontowa weksli 1,85 proc.
"Zdecydowane ruchy RPP są konieczne, bo zagrożenie dalszym wzrostem inflacji jest bardzo duże. Takiego też nastawienia oczekują inwestorzy i polska waluta" – ocenił Puls Biznesu.
To już trzecia podwyżka stóp procentowych w tym roku. RPP zapowiadała w listopadzie dalsze podwyżki, jeśli inflacja wciąż będzie rosnąć.
Uchwała RPP wchodzi w życie 9 grudnia 2021 r.
Inflacja w Polsce
Główny Urząd Statystyczny podał, że inflacja w Polsce w listopadzie 2021 roku osiągnęła 7,7 proc.Zmierzony odczyt to najwyższy wynik w kraju od grudnia 2000 roku, czyli prawie 21 lat.
Eksperci od ekonomii spodziewali się wzrostu inflacji w listopadzie do poziomu 7,4 proc. Na obecny stan rzeczy mają mieć jednak wpływ m.in. drożejąca ropa i słabnący złoty. To z kolei przekłada się na wzrosty cen paliw. W Polsce coraz więcej kosztuje też żywność. Specjaliści serwisu Money informują, że w grudniu 2021 roku odczyt inflacyjny powinien być jeszcze wyższy.
Przypomnijmy, że w październiku – według danych GUS – inflacja konsumencka w Polsce wynosiła 6,8 proc. Przełożyło się to na wzrosty cen w niemalże każdym sektorze. Podrożały: prąd, gaz, benzyna, a nawet podstawowe towary żywnościowe. W związku z drastycznym wzrostem cen w Polsce, Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę referencyjną o 75 punktów bazowych do 1,25 proc. Była to druga podwyżka na przestrzeni raptem kilkunastu tygodni. W październiku tego roku Rada zdecydowała się bowiem na taki ruch po raz pierwszy od dziewięciu lat.
Czytaj też:
Semeniuk: Przewidujemy wzrost inflacji w pierwszym kwartale 2022 rokuCzytaj też:
Ekspert: Trudno spodziewać się innej decyzji niż podwyżka stóp procentowych