Według doniesień agencji Reutera, od 27 maja do 15 czerwca zakupy węgla i produktów pokrewnych wzrosły ponad sześciokrotnie w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, a import ropy naftowej aż 31-krotnie.
Dziennikarze Reutera wyliczyli, że w ciągu trzech tygodni Indie kupiły rosyjski węgiel o wartości 331,17 mln dolarów oraz ropę wartą 2,22 mld dolarów.
Według danych firmy Refinitiv Eikon, zajmującej się monitorowaniem ruchu statków, masowe zakupy rosyjskich surowców przez Indie będą kontynuowane, a czerwcowy import ma być najwyższy od co najmniej 7 lat.
Rosjanie dają zniżki
Źródło Reutera przekazało, że rosyjscy handlowcy są liberalni w kwestii płatności i akceptują rupie indyjskie i dirham, walutę Zjednoczonych Emiratów Arabskich. – Zniżki są atrakcyjne i ten trend wzrostu zakupów węgla z Rosji będzie się utrzymywał – stwierdził rozmówca agencji.
Indie powstrzymały się od potępienia Rosji, z którą łączą je wieloletnie powiązania polityczne i bezpieczeństwa, jednocześnie wzywając do położenia kresu przemocy na Ukrainie. New Delhi broni swoich zakupów rosyjskich towarów w ramach wysiłków na rzecz dywersyfikacji dostaw i twierdzi, że nagłe zatrzymanie importu podniosłoby światowe ceny i zaszkodziłoby konsumentom.
Rekordowe zyski Kremla ze sprzedaży surowców
Rosja, stojąca w obliczu surowych zachodnich sankcji za inwazję na Ukrainę, ostrzegła w kwietniu Unię Europejską przed zakrojonymi na szeroką skalę sankcjami na węgiel (zaczną obowiązywać od sierpnia), oświadczając, że przyniosą one odwrotny skutek, ponieważ surowiec zostanie przekierowany na inne rynki.
Według raportu niezależnego Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) z siedzibą w Finlandii, w ciągu pierwszych 100 dni wojny Rosja zarobiła 98 mld dolarów z eksportu paliw kopalnych. Większość została wysłana do krajów UE.
Czytaj też:
Niemcy kupiły od Rosji najwięcej energii od początku wojny. Raport ujawnia kwotęCzytaj też:
Miedwiediew: Walka z Rosją to pretekst. Ameryka chce na tym zarobićCzytaj też:
Europa kupuje węgiel na krańcu świata. Import z RPA wzrósł o 40 proc.