Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że kwestia dostaw myśliwców na Ukrainę nie znajduje się w tej chwili w centrum uwagi Berlina. Niemniej, rząd federalny nie wyklucza, że pozytywna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta.
Jak stwierdził szef niemieckiego MON w rozmowie z dziennikiem "Tagesschau", kwestia myśliwców dla ukraińskiej armii będzie z pewnością omawiana w Brukseli, ale aby od dyskusji można było przejść do czynów, musi być spełniony jeden warunek. Chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.
– Jeśli niebo nad Ukrainą będzie bezpieczne przez najbliższe trzy, cztery miesiące, to możemy mówić o wszystkich dalszych krokach. W szczególności tylko wtedy użycie jednostek pancernych będzie miało sens – powiedział.
Myśliwce dla Ukrainy
Po odblokowaniu dostaw zachodnich czołgów na Ukrainę, Kijów zintensyfikował apele o przekazanie samolotów bojowych i rakiet dalekiego zasięgu. Niektóre państwa, jak Polska, Francja czy Holandia, nie wykluczyły dostaw myśliwców na Ukrainę.
Jednocześnie Wielka Brytania poinformowała, że nie będzie w stanie szybko przekazać Ukrainie samolotów bojowych, a Niemcy kategorycznie sprzeciwiły się takim dostawom. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, komentując dostawy myśliwców na Ukrainę, przestrzegał przed „wejściem w wyścig”, kto będzie pomagał Ukrainie w największym stopniu i mówił o zagrożeniu, że wojna na Ukrainie „przerodzi się w wojnę między Federacją Rosyjską a NATO. " Skrytykował też samą dyskusję na temat dostaw myśliwców na Ukrainę.
Lotnictwo miało być głównym tematem lutowego spotkania w bazie Rammstein. Jednak po spotkaniu ministrów obrony krajów partnerskich Ukrainy szef Departamentu Obrony USA Lloyd Austin powiedział, że nie może w tej chwili ogłosić, że Ukraina otrzyma samoloty bojowe, w tym amerykańskie myśliwce F-16.
Czytaj też:
Pistorius: Niemcy zwiększą produkcję amunicjiCzytaj też:
Minister obrony Niemiec w Warszawie: Mamy z Polską wspólny projekt