W niedzielę podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości prezes partii Jarosław Kaczyński zapowiedział waloryzację programu 500 plus. Od przyszłego roku świadczenie finansowe będzie wynosić 800 złotych. Instytut Badań Pollster na zlecenie portalu "Super Expressu" przeprowadził sondaż partyjny już po złożeniu tej obietnicy. Jak pomysł waloryzacji 500 plus przełożył się na poparcie dla partii?
Z badań wynika, że do Sejmu weszłoby w sumie 5 formacji (aczkolwiek właściwie każda z nich jest koalicją mniejszych ugrupowań, więc partii jako takich w Sejmie zasiadłoby zdecydowanie więcej niż 5).
PiS wygrywa wybory
Najwięcej respondentów – 34,06 proc. – oddałoby swój głos na Prawo i Sprawiedliwość – Zjednoczoną Prawicę.
Drugie miejsce w sondażu zajęła Koalicja Obywatelska, która w wyborach parlamentarnych uzyskałaby 27,79 proc. Podium uzupełnia Trzecia Droga (koalicja PSL i Polski 2050), którą popiera 12,42 proc. respondentów..
Kolejne miejsce ma Konfederacja Wolność i Niepodległość, którą wskazało 10,75 proc. badanych. W Sejmie znalazłyby się także: Lewica – 10,1 proc. Ponadto, 1,58 proc. uczestników badania poparłoby sojusz AgroUnii oraz Porozumienia.
Co oznaczają te wyniki?
"W porównaniu z kwietniowym sondażem dystans między głównymi konkurentami zwiększył się niemal dwukrotnie" – informuje "Super Express".
Politolog profesor Ewy Pietrzyk Zieniewicz w rozmowie z dziennikiem wskazuje, że faktyczna zmiana poparcia może być jeszcze większa. Trzeba jednak poczekać na nią.
– To jednak był weekend. Polacy przy grillu niekoniecznie oglądali konwencję, newsy śledzą dopiero w poniedziałek – ocenia.
A jednak mimo tej przewagi PiS nie mogłoby prawdopodobnie liczyć na samodzielne rządy i byłoby zmuszone do poszukiwania koalicjanta.
Badanie zrealizowane przez Instytut Badań Pollster 15.05.2023 roku, na próbie 1083 dorosłych Polaków.
Czytaj też:
Pierwszy sondaż po obietnicy 800 plus. Jak zmieniło się poparcie dla partii?Czytaj też:
Morawiecki: Moja odpowiedź na to, co zaproponował oszust z PO jest krótka