Europoseł Trzeciej Drogi zaprasza do Sejmu na 5 marca. Jak informuje odbędzie się wtedy "seminarium poświęcone walce z mową nienawiści w przestrzeni publicznej".
Thun: Znajdować i karać
Polityk chce państwowych i unijnych narzędzi do tropienia "hejterów". "Musimy w końcu stworzyć narzędzia w prawie europejskim i krajowym, które pozwolą skutecznie znajdować i karać hejterów w sieci. Ofiarom hejtu należy się profesjonalna pomoc ponieważ każdy hejt w sieci ma straszne skutki w rzeczywistości – depresje, próby samobójcze, antagonizacja życia społecznego" – napisała Thun.
Europoseł zamieściła link do programu i rejestracji na wydarzenie. Przekazała, że seminarium otworzy marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
"Przestępstwo" "mowy nienawiści"
Niebawem za tzw. mowę nienawiści będzie można trafić pod sąd. Koalicja rządząca zapisała w umowie koalicyjnej, że "wszyscy jesteśmy równi, a orientacja seksualna i płeć nie może być powodem dyskryminacji". W następnym zdaniu zamieszczono zapowiedź nowelizacji ustawy karnej pod kątem ścigania tzw. mowy nienawiści. W rządzie trwają prace w tym zakresie.
Zapis w umowie koalicji brzmi następująco: "Wszyscy jesteśmy równi, a orientacja seksualna i płeć nie może być powodem dyskryminacji. Walka z mową i czynami z nienawiści będzie naszym priorytetem. Znowelizujemy kodeks karny tak, aby mowa nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć była ścigana z urzędu".
Zapowiadana walka z "mową nienawiści" doprowadzi do zagrożenia wolności słowa, sumienia i religii, gwarantowanych przez Konstytucję RP – alarmuje z kolei grupa kilkudziesięciu naukowców, która wystosowała w tej kwestii list otwarty.
Czytaj też:
"Do Rzeczy" nr 5: Tęczowa cenzura Tuska. Jak walka z "mową nienawiści" prowadzi do kneblowania debaty publicznejCzytaj też:
Scheuring-Wielgus zapytana o "mowę nienawiści": Absurd, nie chcę odpowiadać