– Na poniedziałek 11 marca, przed wizytą w Stanach Zjednoczonych, zwołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, żeby pokazać jedność polskiej sceny politycznej w sprawach bezpieczeństwa – poinformował prezydent Andrzej Duda, który we wtorek przebywa z wizytą w Korzeniewie. Tam wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą obserwuje współdziałanie wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach ćwiczenia Steadfast Defender–24.
"W przededniu 25-lecia wejścia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego i wizyty w Białym Domu Prezydent omówi z przedstawicielami wszystkich sił politycznych kluczowe kwestie dotyczące naszego bezpieczeństwa. Polska wysyła jasny sygnał, że w sprawach bezpieczeństwa mówi jednym głosem" – podała z kolei Kancelaria Prezydenta RP w oficjalnym komunikacie.
RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W posiedzeniach Rady uczestniczą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA, MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny, klub poselski lub koło poselskie szef Kancelarii Prezydenta oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego; na zaproszenie prezydenta, inne osoby niebędące członkami Rady – byli prezydenci i Prezesi Rady Ministrów oraz inne osoby, których udział jest wskazany z uwagi na przedmiot rozpatrywanych spraw.
Polscy przywódcy w USA
Prezydent USA Joe Biden spotka się 12 marca w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem.
Przywódcy mają potwierdzić swoje niezachwiane poparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy. Politycy będą również rozmawiać o zbliżającym się szczycie NATO w Waszyngtonie, współpracy obronnej i energetyce. "Wspólna wizyta Prezydenta i Premiera w Waszyngtonie w rocznicę wejścia Polski do NATO pokazuje, że sojusz Polski i Stanów Zjednoczonych jest i będzie silny bez względu na to, kto rządzi w obu krajach" – w mediach społecznościowych napisał Andrzej Duda.
Czytaj też:
MKiDN rezygnuje z inwestycji w kulturę. Nie będzie nowej siedziby Polskiej Opery KrólewskiejCzytaj też:
Prof. Grabowska: Próba dezawuowania TK wyrządzi tylko szkody