– Jeśli Kongres nie pomoże Ukrainie, Ukraina przegra wojnę. A wtedy inne kraje będą zagrożone – powiedział Zełenski w CNN.
W zeszłym tygodniu Bloomberg, powołując się na źródła w Partii Republikańskiej, podał, że głosowanie w amerykańskiej Izbie Reprezentantów w sprawie pomocy dla Ukrainy odbędzie się prawdopodobnie w połowie kwietnia.
Pomoc wojskowa USA wstrzymana
Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson nadal odmawia zarządzenia głosowania nad ustawą, która zapewni Ukrainie dodatkowe 60 mld dolarów, a Biały Dom stara się znaleźć sposób na wysłanie pomocy do Kijowa, który od ponad dwóch lat walczy z siłami rosyjskimi.
Reuters podaje, że brak amerykańskiej pomocy już wpływa na sytuację na Ukrainie, gdzie wojska rosyjskie postępują naprzód, a siły ukraińskie muszą zarządzać ograniczonymi zasobami.
– Myślę, że nasi sojusznicy doskonale zdają sobie sprawę z naszej sytuacji finansowej, a Ukraińcy bardziej niż ktokolwiek inny z powodu niedoborów wynikających z tego, że nie jesteśmy w stanie im zapewnić dostaw – powiedział agencji urzędnik amerykański pragnący zachować anonimowość.
Administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała w marcu, że wyśle Ukrainie pomoc wojskową w wysokości 300 mln dolarów, zastrzegając, że jest to nadzwyczajne posunięcie, wynikające z nieoczekiwanych oszczędnościach w ramach kontraktów wojskowych poczynionych przez Pentagon.
Ukrainie brakuje amunicji
Dostawy amerykańskiej broni ustały z końcem grudnia 2023 r., a wynikający z tego brak amunicji odegrał kluczową rolę w pokonaniu armii ukraińskiej pod Awdijiwką, którą obrońcy musieli poddać w połowie lutego.
Po inwazji Rosji Ukraina stała się największym odbiorcą broni ze Stanów Zjednoczonych od czasów II wojny światowej. W 2023 r. Amerykanie udzielili Ukraińcom pomocy wojskowej na łączną kwotę ponad 24 mld dolarów, a w 2022 r. – prawie 27 mld dolarów.