Biały Dom poinformował o tym w memorandum opublikowanym w poniedziałek. "Na mocy władzy powierzonej mi jako prezydentowi przez konstytucję i prawodawstwo Stanów Zjednoczonych Ameryki (...) oficjalnie mianuję Kenię głównym sojusznikiem USA spoza NATO" – czytamy w dokumencie.
O nadaniu Kenii takiego statusu Biden poinformował po raz pierwszy w maju, w czasie spotkania z kenijskim prezydentem Williamem Ruto, który przebył z oficjalną wizytą do Waszyngtonu z okazji 60-lecia wzajemnych stosunków obu państw.
Kenia sojusznikiem USA
Jako oficjalny sojusznik Ameryki spoza NATO Kenia zyska uprzywilejowany dostęp do zaawansowanego sprzętu wojskowego, szkoleń i pożyczek na zwiększenie wydatków na obronność.
Zachodnie agencje prasowe zwracają uwagę, że decyzja prezydenta USA dotycząca Kenii wynika z chęci przeciwstawienia się rosnącym wpływom Rosji i Chin w Afryce.
Stanowi ona również oficjalne uznanie wysiłków Nairobi w walce z islamskimi terrorystami z ISIS i Asz-Szabab, a także zaangażowania się Kenii w przywrócenie bezpieczeństwa na Haiti, gdzie rozmieszczono kenijskich funkcjonariuszy.
Sojusznicy Ameryki spoza NATO
Inni główni sojusznicy USA spoza NATO to Argentyna, Australia, Bahrajn, Brazylia, Kolumbia, Egipt, Izrael, Japonia, Jordania, Kuwejt, Maroko, Nowa Zelandia, Pakistan, Filipiny, Katar, Korea Południowa, Tajlandia i Tunezja. Tak samo traktowany jest także Tajwan, choć jego status nie jest sformalizowany.
Czytaj też:
Trump: Biden wkrótce wciągnie USA w III wojnę światową