Według planów MRPiPS zasiłek pogrzebowy miałby wzrosnąć z 4 do 7 tys. złotych. Dodatkowo planuje się dodanie mechanizmu polegającego na podwyższaniu kwoty zasiłku przy zastosowaniu wskaźnika inflacji ogółem.
Obawy ministra finansów
Sceptyczne wobec zaproponowanych zmian jest Ministerstwo Finansów. W przesłanej opinii resort wskazuje, że zwiększenie "poziomu wydatków sztywnych sektora instytucji rządowych i samorządowych" budzi poważny niepokój. Zwiększenie kwoty zasiłku to też nowe obciążenie dla budżetu, co będzie wpływać negatywnie na elastyczność polityki fiskalnej i zwiększyć napięcia w trakcie tworzenia ustawy budżetowej.
Co więcej, MF chce, aby autorzy zmian dokonali analizy w zakresie "wpływu podniesienia kwoty zasiłku pogrzebowego na rynek usług w tym obszarze, w szczególności czy wprowadzone rozwiązanie nie spowoduje automatycznego, nieuzasadnionego wzrostu cen usług pogrzebowych".
Odnosząc się do przesłanych uwag minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że "rozumie" obawy resortu finansów. Dodała jednak, że "nie zaczyna się oszczędności od tych, którzy są najbardziej potrzebujących" oraz, że projekt zmian z pewnością trafi do Rady Ministrów.
Zwiększenie zasiłku pogrzebowego
Obecnie zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. zł. O jego wypłatę może wnioskować najbliższa rodzina zmarłego, a także również związek wyznaniowy, władze samorządowe lub instytucja, która zatrudniała zmarłego – w zależności od tego, kto zajmie się organizacją pogrzebu. Świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty – proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.
Czytaj też:
Ważne limity dla części seniorów. Można stracić emeryturęCzytaj też:
Kolejny projekt dzieli koalicję. "Skłania do nie do końca uczciwych praktyk"